Komunitní knihovnu, která vzniká přestavbou staré městské knihovny v Soukenické ulici, musí město ještě nechat vybavit novým nábytkem. Podle zadávacích podmínek by knihovna měla být kompletně zařízena do 30. května. Poté by se již knihy a zařízení mohly začít stěhovat z provizorních prostor ve Vodní ulici, kde knihovna v období přestavby zatím funguje. Podle ředitelky městské knihovny bude stěhování trvat několik měsíců. Otevření knihovny však vidí už letos na podzim.

„Nejsem schopná odhadnout, jak dlouho bude trvat stěhování. Musíme udělat revizi fondu. Všechny knihy, které máme popsané čárovým kódem, tak se budou muset polepit novými RFID etiketami. Takže neumím říct, jestli to bude září nebo říjen, směřuji to spíše k listopadu, ale doufám, že to bude dříve,“ řekla Deníku ředitelka Městské knihovny Litvínov Marcela Gűttnerová.

Knihy budou nově zajištěny bezpečnostní bránou s RFID štítky. Budou propojeny s knihovnickým softwarem. Štítky mají také zabezpečit knihy před krádeží. Komunitní knihovna bude vybavena novým nábytkem a počítači za šest milionů korun.

Na přestavbu staré knihovny v Soukenické ulici město získalo dotaci z rozpočtových prostředků Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad ve výši 40,5 milionu korun. Finanční podíl města na celkových nákladech, což je podle původního plánu 44 milionů korun, má být 3,5 milionu korun. Podle úředníků z odboru investic se ale stavba určitě prodraží.

Budoucí knihovna v nových prostorech nabídne nadstandardní služby v příjemn