„Počet řidičů, kterým byl naměřen alkohol v krvi, roste geometrickou řadou. Od ledna letošního roku jich je celkem 113. Vloni jich bylo za celý rok 121,“ uvedla Marie Ondrejková z odboru dopravního úřadu mosteckého magistrátu.

Nejvíce je hříšníků, kterým se podařilo nasbírat dva trestné body. Je jich 1 690. Body dostali hlavně za rychlou jízdu, která nepřesáhne 20 kilometrů v hodině přes povolenou rychlost v obci a 30 kilometrů mimo obec. Dva body si vysloužili i za nepřipoutání se bezpečnostními pásy a za jízdu s dítětem bez autosedačky.

Hned na druhé příčce jsou řidiči s jedním bodem. „Jde o menší přestupky. Jako jsou nerozsvícená světla či porušení příkazových a zákazových značek. Také se objevují případy, kdy řidiči nedovoleně užívají jízdu na dálnici,“ dodala referentka dopravního odboru Ondrejková.

Od začátku letošního roku si na Mostecku připsalo na svůj účet nějaký ten bod celkem 5 163 řidičů. A 121 jich už nasbíralo všech dvanáct bodů. Řidičský průkaz už tedy odevzdali nebo se na to již chystají. „To je počet za letošní a loňský rok. Řidičům, které jsme evidovali již v roce 2006, již uplynula doba zákazu řízení a průkaz jim byl vrácen,“ uvedla Marie Ondrejková.

Dopravní přestupky ale nepáchají na mosteckých silnicích jenom čeští občané. Cizinců s nějakým bodem je evidováno již 282.
Často mostečtí řidiči také telefonují při jízdě. Za tento přestupek je při zachycení policejní kamerou či zastavení hlídkou čeká nejen pokuta, ale i udělení tří trestných bodů.

To, kolik má řidič trestných bodů, si musí hlídat sám. Na odbor dopravního úřadu dorazí jen oznámení od policie a úředníci jej vloží do databáze, kde se body sčítají. „O výpis z rejstříku řidičů a zjištění současného stavu svých bodů si mohou zájemci požádat na příslušném odboru. Výpis jim bude vystaven na počkání,“ sdělila referentka odboru. Pokud tak řidiči neučiní, může se stát, že jim domů přijde až oznámení o dosažení 12 bodů a výzva k odevzdání řidičského průkazu.