Nejčastějšími prohřešky je rychlost a nepřipoutání se. Nezdráhají se ani sednou si za volant s alkoholem v krvi. Zájem o školu smyku na mosteckém Polygonu stoupá.

„Počet řidičů, kterým byl naměřen alkohol v krvi, roste geometrickou řadou,“ uvedla Marie Ondrejková z odboru dopravního úřadu mosteckého magistrátu. V roce 2007 bylo těchto řidičů celkem 121, vloni už jich odbor dopravy jen do října napočítal 113.

Nejvíce je hříšníků, kterým se podařilo nasbírat dva trestné body. Je jich 1 768. Body dostali hlavně za rychlou jízdu, která nepřesáhne 20 kilometrů v hodině přes povolenou rychlost v obci a 30 kilometrů mimo obec. Dva body si vysloužili i za nepřipoutání se bezpečnostními pásy a za jízdu s dítětem bez autosedačky. I litvínovští vedou v dvoubodovém hodnocení.

Hned na druhé příčce jsou řidiči s jedním bodem. „Jde o menší přestupky. Jako jsou nerozsvícená světla či porušení příkazových a zákazových značek. Také se objevují případy, kdy řidiči nedovoleně užívají jízdu na dálnici,“ sdělila referentka dopravního odboru Marie Ondrejková.

Od začátku loňského roku na Mostecku dostalo alespoň jeden trestní bod celkem 5 521 řidičů. V prosinci roku 2008 jich ještě bylo o sto méně. Litvínovsko si vede poněkud lépe. Tam počet hříšných řidičů stoupl od prosince loňského roku jen o čtrnáct. A 231 jich už z celého regionu nasbíralo všech dvanáct bodů. Řidičský průkaz už tedy odevzdali nebo se na to již chystají.

Dopravní přestupky ale nepáchají na mosteckých a litvínovských silnicích jenom čeští občané. Cizinců s nějakým bodem je evidováno již 460 .

Často mostečtí řidiči také telefonují při jízdě. Za tento přestupek je při zachycení policejní kamerou či zastavení hlídkou čeká nejen pokuta, ale i udělení tří trestných bodů.

To, kolik má řidič trestných bodů, si musí hlídat sám. Na odbor dopravního úřadu dorazí jen oznámení od policie a úředníci jej vloží do databáze, kde se body sčítají. O výpis z rejstříku řidičů a zjištění současného stavu svých bodů si mohou zájemci nyní požádat i v Czech Pointu. Výpis jim bude vystaven na počkání. Pokud tak řidiči neučiní, může se stát, že jim domů přijde až oznámení o dosažení 12 bodů a výzva k odevzdání řidičského průkazu.

Radost z narůstajících počtů trestných bodů u řidičů mohou mít na mosteckém Polygonu. Řidiči si zde mohou od prvního září loňského roku legálně odmazat tři trestné body ze své karty. Odmazání bodů umožňuje novela vyhlášky o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel. Centrum výuky bezpečné jízdy vedle autodromu je jediné v republice, které má k odmazávání bodů licenci. „Možnost odmazání bodů využilo již zhruba čtyři sta řidičů. A v měsíci lednu jich už bylo téměř čtyřicet. Zatím zájem určitě je. Od klientů máme pozitivní odezvy,“ sdělil vedoucí týmu instruktorů HCT z mosteckého polygonu Jiří Patera.

Nejvíce využívají služeb lidé, kteří potřebují auto k zaměstnání, mladí a nezodpovědní řidiči se prý do školy smyku příliš nehrnou.