Mrazivý Silvestr začal na Mostecku nepříjemným překvapením. Komořanská teplárna společnosti United Energy oznámila 31. prosince závadu na horkovodu do Litvínova. Odběratelům v Litvínově, kteří se chystali na oslavy konce roku, musela společnost kvůli naléhavé opravě omezit dodávky tepla a teplé vody.

Vypouštění části horkovodu začalo v devět hodin ráno. V 16 hodin byl horkovod zprovozněn a začalo obnovování dodávek spotřebitelům.

Příčinou havárie byla porucha odvzdušňovacího ventilu výškové kompenzace na hlavním horkovodním napáječi asi kilometr před Litvínovem. Zásah trval oproti původnímu předpokladu déle, než technici United Energy předpokládali, protože horkovod, v němž je v těchto zimních dnech voda o teplotě až 130 stupňů Celsia, chladl pomalu. Práce na samotné opravě proto začali až po poledni. Podle mluvčí teplárny Kateřiny Táborské byli všichni odběratelé o poruše telefonicky informováni. Zákazníci mohli využít i bezplatnou Zelenou linku 800 099 099 s informacemi o průběhu oprav a linku na takzvaný Zelený mobil, který měl v pohotovosti pracovník obchodního útvaru společnosti.

„Všem odběratelům se za nepříjemnosti omlouváme,“ uvedla Kateřina Táborská, mluvčí United Energy.

V době, kdy teplárna horkovod teprve vypouštěla, se v areálu Benedikt v Mostě shromáždily v třeskutém ranním mrazu desítky sportovců a dalších nadšenců. Na startu tradičního silvestrovského běhu stanuli předškoláci, starší děti a dospělí sledovaní a povzbuzovaní publikem.

Nejkratší trať měřila 250 metrů, nejdelší šest kilometrů. Někteří atleti běželi se svými psy. Nejnáročnější trasu na asfaltovém okruhu zvládli i senioři.

„Trať je výborná. Jsem šťastný, že jsem to uběhl,“ řekl Deníku v cíli 81letý Miloslav Vondruška z Jirkova. Do Mostu přijel vlakem. A to jen kvůli svátečnímu běhu. „Má to něco do sebe běžet na Silvestra,“ uvedl bývalý závodník. Zázemí měli běžci a jejich promrzlé rodiny ve vyhřáté jídelně v nedaleké 18. ZŠ, kde kuchařky připravili teplé občerstvení a kde borci obdrželi ceny od organizátorů.

Akci pořádaly již po třiadvacáté Centrum volného času a Atletický klub Most.

Oficiální oslavy Silvestra, zajištěné městy Most a Litvínov zejména pro rodiny s dětmi, proběhly v odpoledních hodinách a večer. K mosteckému kulturnímu domu Repre se přišlo bavit od 15 do 19 hodin přes tisíc lidí.

„Vadí vám mráz?“ křičel do mikrofonu během diskotéky a soutěží moderátor Vlasta Vébr. „Nééé!“ odpověděl mu dav. „Je tu někomu zima?“ ptal se podruhé moderátor. „Nééé!“ dostalo se mu odpovědi. Lidé se začali rozcházet po 19. hodině, kdy show ukončil ohňostroj.

Žádná velká hospodská rvačka, žádný velký požár. Taková byla noc ze silvestrovské středy na novoroční čtvrtek z pohledu mostecké městské policie.

„Mám z toho radost,“ zhodnotil včera v poledne noční směnu Bronislav Schwarz, ředitel mostecké městské policie. Oproti minulým rokům byla situace v ulicích podle strážníků klidnější a na negativní jevy spíše podprůměrná.

K jednomu případu jela hlídka včera ráno na panelákové sídliště Liščí vrch (sedmistovky). Před restaurací poblíž křižovatky Komořanská – Višňová postávala po osmé hodině hlučná skupina lidí. Mostečanka Nina Blacká, stojící opodál vedle auta strážníků, Deníku sdělila, že šla se svým německým přítelem Helmutem slavit do restaurace Nový rok, ale nad ránem byli podvedeni jedním z hostů a došlo k hádce.

„Přítel má vyražené zuby. Uráželi ho, že je německý pedofil. Jedeme taxíkem na pohotovost. Přítel je zklamaný, do Čech se už nechce vrátit,“ řekla Blacká, třesoucí se venku zimou. Podle ní chtěl cizinec platit útratu v hodnotě 450 korun v eurech, ale neuspěl. Jeden muž mu nabídl směnu, ale dal mu za 50 euro (asi 1 300 Kč) jen 700 korun. Oklamaný Němec se domníval, že zbytek peněz šel na uhrazení lístku.

V Litvínově došlo ke rvačce v jednom ze zábavních podniků v Janově. Musela zasahovat městská policie. Jinak se podle dispečinku litvínovských strážníků nedělo nic mimořádného.

Hodně práce budou mít technické služby. V ulicích se válejí střepy a zbytky petard. Některé koše byly povaleny.