V lednu se přijela do Mostu ukázat Jana Bobošíková ze Suverenity. Pár dní po ní dorazil Vladimír Zeman ze Zemanovců. V únoru se v Mostě objevil Martin Bursík ze Strany zelených a v Litvínově Mirek Topolánek z ODS. Včera začala u mosteckého Prioru třídenní bruslařská show, kterou dovezl Jiří Paroubek. Předvolební kampaně politických stran se rozjely naplno. Lidé budou vybírat nové poslance do parlamentní sněmovny v květnu.

Zatímco politici lákají voliče na své programy, radnice chystají vše potřebné k hlasování, aby dlouho očekávané volby proběhly hladce.

Mostecký magistrát hledá stovky dobrovolníků do okrskových volebních komisí. „Dosud se přihlásilo sto padesát šest lidí,“ odpovědělo včera na dotaz Deníku tiskové oddělení radnice. Ta předpokládá, že do komisí zasedne zhruba sedm set lidí. Přesný počet určí v březnu primátor.

Člen komise si během volební brigády vydělá 1 300 korun hrubého. Předseda komise dostane za pomoc u voleb o tři sta korun více. „Členy okrskových volebních komisí už také sháníme,“ řekla Eva Maříková, mluvčí litvínovského městského úřadu.

Litvínov nemá Informační centrum pro volby jako Most. Litvínovanům poskytují informace o volbách pracovníci radničního oddělení vnitřních věcí a přestupků.

Volby nanečisto si ve čtvrtek a v pátek vyzkouší studenti mostecké Střední školy diplomacie a veřejné správy. Mládež sice k volbám pro nízký věk nemůže, učitelé ale chtějí dětem ukázat v praxi volební systém. Škola má své hlasovací lístky, volební komisi, urnu a plentu. „Jednou z motivací byla pro mě zprostředkovaná zkušenost se stínovými volbami, které se loni konaly v Nizozemí na středních školách a vedly k velice zásadním poznatkům,“ uvedl pedagog Vladimír Vodička