Ta oznámila, že v době hlasování, 28. a 29. května, má pohotovost. Dobrovolníci mají hlásit na tísňovou linku nálezy podezřelých předmětů u volebních místností, anonymy i výtržníky. Voliče čeká nejdůležitější den v roce.

Už víte, koho budete volit? Hlasovat můžete v anketě vpravo vedle článku.

Senior

„Já volit nepůjdu. Jsem Svědek Jehovův. My jsme si zvolili Boha. To je směr naší cesty,“ říká senior Jaromír Kytka. Kdyby byl nevěřící, hlasoval by pro ČSSD. „Jejich program je nejsolidnější,“ míní misionář. Přestože je zaníceným členem náboženské komunity, volby považuje za důležité. „Nově zvolení politici by měli dbát hlavně o to, aby se zvýšila zaměstnanost. Ta je základem státu. Ten ale doplatil na rušení těžkého průmyslu,“ dodává.

Nezaměstnaný

„Budu volit levici. Vládnoucí garnitura rozkradla a podvedla celý stát,“ říká Petr Müller. Bez práce je šest let. Dříve volil republikány Miroslava Sládka, ale zklamali ho. Za nedůvěryhodnou považuje i ČSSD. „Jsem pro tvrdou levici,“ prohlašuje. Obnovení totalitního režimu se nebojí. „Myslím si, že komunisté už nejsou jako dřív, když byl Sovětský svaz. Levice hájí obyčejné lidi,“ tvrdí. Líbilo se mu, že za vlády komunistů byla jistota bydlení, práce a nízká kriminalita. To mu teď chybí. Připouští, že jeho politické názory ovlivnila dlouhodobá nezaměstnanost. „Podnikatelé budou volit ODS nebo TOP 09. Tyto strany ale myslí jen na svoje špinavý kšefty,“ poznamená.

Živnostník

„To si pište, že půjdu k volbám! Budu volit Věci veřejné nebo TOP 09,“ říká živnostník Jaroslav Čech. Proč upřednostňuje pravici? Vyhovuje mu její volební program. Jako drobný podnikatel považuje za nejdůležitější odstranění byrokracie a zřízení kontaktních míst, kde lidé jako on vyřídí všechny formality bez lítání po úřadech. Nechce, aby státní dluh rostl na úkor nových generací, nechce, aby ČR hrozil bankrot jako Řecku. Obává se však, že vyhraje levice, pokud půjde k volbám málo mladých lidí. „Je to na nich,“ říká.

Studentka

„Ještě nejsem rozhodnutá, zda k volbám půjdu. Nelíbí se mi žádná politická strana,“ říká osmnáctiletá studentka Tereza. S volbami nemá ještě zkušenosti. Vybírat elitu národa může poprvé. Líbí se jí, jak politici vedou volební kampaň. „Umí přesvědčovat,“ říká, přestože sama politické masáži odolává. I když váhá, bude užitečná. V komisi pomůže počítat hlasovací lístky.

Radnice v Mostě čeká na hlasovací lístky. Na volby nasadí jedenáct služebních aut.
Urny budou na obvyklých místech, zejména na školách. Kdo chce volit jinde, třeba v obci, kde má chatu, může nejpozději do 26. května požádat o voličský průkaz. Kdo zjistí, že nemá platný nebo žádný občanský průkaz, úřad mu na jeho žádost vydá náhradní doklad v den voleb. Podrobné rady poskytuje informační centrum pro volby (tel. 476 703 367, volby@mesto-most.cz).