Dlabání je autentické jako před několika tisíci lety a vylučuje využití moderní techniky. Náročná ruční práce, která si vyžádá i pečlivé vnější úpravy a vyvážení konstrukce, zabere zřejmě celý podzim. Na jaře příštího roku má člun vyplout na jezero Most. Akce je součástí muzejní osvěty a seznamování veřejnosti s regionální historií.

Sekery jsou novodobé kopie původních nástrojů. Bronz vznikl přiléváním cínu do mědi, což snižuje teplotu tání a zvyšuje tvrdost. Stejně jako v pravěku pomáhá při dlabání oheň rozdělávaný přímo v kmeni.

Experiment není nahodilý. V letech 1906 a 1927 se u Dolního Jiřetína, v sedimentech bývalého Komořanského jezera, našly dva dobře zachovalé monoxyly z pravěku nebo raného středověku. Byl to jeden z objevů, který proslavil mostecké muzeum. „Výroba repliky má vztah k dějinám naší archeologické sbírky,“ vysvětlil ředitel muzea Michal Soukup.

Kulturní dům Repre v Mostě v úterý 19. října 2021. Chátrající objekt je zavřený od jara 2020, po posledním plesu.
Zavřený kulturní dům v Mostě je mrtvou zónou. Oživení centra je v nedohlednu

Plánovaná zkouška plavby na jezeru Most připomene význam Komořanského jezera pro život našich předků v Podkrušnohoří. Obří jezero z doby ledové, které se s okolními mokřady rozkládalo mezi Mostem, Litvínovem a Jirkovem, bylo mimo jiné významným centrem rybolovu. Dokládají to i nálezy dvou bronzových háčků na velké dravé ryby z doby Únětické kultury. Jezero bylo vysušeno v první polovině 19. století a dnes část jeho plochy zabírá uhelný velkolom ČSA, který je v útlumu a po uzavření se promění v rekultivační umělé jezero.

Dva čluny nalezené v sedimentech byly dlouhé zhruba čtyři metry a široké čtyřicet centimetrů. Konzervace po nálezu však nebyla dostatečná a v éře socialismu už byly monoxyly natolik poškozené, že je nešlo vystavovat. Nelze je ani datovat pomocí dendrochronologie, která analýzou letokruhů dřeva umožňuje určit stáří dřeva s přesností na rok.