Počasí se ani v nejbližších dnech nezmění, další týden bude krásně svítit sluníčko, ale teploty klesnou hodně pod nulu. Ve dne meteorologové hlásí průměrně minus 10 stupňů, v noci pak až minus 20, na horách rtuť klesne ještě o pět stupňů dolů. Důvodem je podle expertů oblast vysokého tlaku nad Sibiří, která má za následek proudění studeného vzduchu z Ruska na západ, uvedla včera Česká tisková kancelář.

Připravení řidiči

Dopravní policie letos řidiče chválí. „Většina má na svém voze obuté zimní pneumatiky,“ potvrdila mluvčí mosteckých policistů Ludmila Světláková. „Je rozumné ponechat zimní obutí na voze, i když je v zimě tepleji a sucho, řidiči totiž nikdy nemohou vědět, jak se počasí vyvine,“ dodala s odkazem na předminulý víkend, kdy jen za dvě hodiny pokryla vozovku i chodníky deseticentimetrová vrstva sněhu.

Prodejci autodoplňků si zatím letošní zimu moc nechválí. „Řidiči kupují hodně jen nemrznoucí směs do ostřikovačů. Škrabky nebo rozmrazovače skel letos prodáváme jen málo, ve srovnání s loňským rokem je prodej zimních doplňků určitě slabší,“ uvedl Vít Smejkal, prodejce litvínovské prodejny Autoexpres. Podle jeho slov řidiči letos kupují sněhové řetězy jen v případě, že cestují do zahraničí.

Zima těší i děsí

Velké mrazy mohou způsobovat problémy i astmatikům nebo kardiakům. Takto nemocní lidé by se v těchto dnech měli vyvarovat delšího pobytu venku a z mrazu do tepla přecházet postupně.

Radost z počasí mají lyžaři, běžkaři či snowboardisté. Na horách se mohou radovat ze skvělých sněhových podmínek a slunečného mrazivého počasí. Do zimních středisek po celé republice vyrazily na konci minulého týdne desetitisíce lidí a někteří provozovatelé tento víkend označili z hlediska návštěvnosti za zatím nejlepší v letošní sezoně. Záchranáři však zároveň upozorňují, že návštěvníci hor by neměli podceňovat kvůli silným mrazům teplé oblečení a přeceňovat síly.

Pavlína Nevrlá