Jejich bubny se můžou točit ve dne v noci včetně svátků. Navíc pojmou opravdu velké prádlo, ať už je ložní, nebo jde o zimní oblečení. S náloží špinavých textilií Severočechům pomáhají prádlomaty – samoobslužné venkovní pračky, které stojí u supermarketů v několika městech Ústeckého kraje.

„Když jsem na ně narazila u Tesca v Jirkově poprvé, viděla jsem to bledě. Říkala jsem si, vždyť má každý pračku, kdo v nich asi tak bude prát?“ podělila se o prvotní pochybnosti Jaroslava Koukalová. Názor si poopravila, když její děti postihla viróza a doma rostla kupa špinavého ložního prádla. „Byla to opravdová spoušť. Pomohlo, že jsem to mohla odvézt a na jeden zátah vyprat. Využila jsem i sušičku. Bez ní bych čekala dny, než to všechno bude suché,“ pochvalovala si.

Pro Ilonu Smejkalovou z Děčínska představovala venkovní pračka řešení v době, kdy se její automatka porouchala. „Oprava byla záležitostí na dny. Hodit prádlo do tašky a zajet s ním do prádlomatu, bylo nejhladší řešení,“ ocenila.

Sbírka potravin pro potravinovou banku. Archivní foto
Potravinové sklady vydaly tuny potravin, o víkendu je doplní sbírka

Prací kiosky pojmou od osmi do osmnácti kilogramů špinavého prádla. Patří společnosti Best Series, která jich má po celé republice více než čtyřicet. Nejčastěji stojí u obchodních řetězců Tesco, Kaufland a také u myček. Společnost ale jedná o umístění dalších se starosty měst a obcí. V Ústeckém kraji jsou zatím tři prádlomaty. Stojí u Tesca v Mostě, Jirkově a v Děčíně.

Zpráva oznámí, že bude hotovo

Využití je jednoduché. Zákazník vloží textil do pračky a může si jít vyřídit nákup. O prášek se starat nemusí, je automaticky dávkovaný. Před koncem navoleného pracího programu přijde textovka, že je čisté prádlo k vyzvednutí. Jak provozovatel ujišťuje, veřejné pračky jsou denně čištěné a dezinfikované.

Kdo je využívá nejčastěji? „Naší cílovou skupinou je normální Čech s velkým prádlem,“ říká zástupce společnosti Jan Holý. „Jak jsme ale zjistili, mezi první zákazníky, kteří si přijdou vyprat, většinou patří starší lidé, co ještě pamatují prádelny v panelácích. Nosí deky, kabáty a další věci. Prostě všechno, co se jim běžně nevejde do pračky,“ doplnil.

Taneční zábava pro seniory v mosteckém hotelu Cascade.
Byla to nádhera, řekl senior z Mostu. Hudba v hotelu ho zvedla z vozíčku

S velkým prádlem chodívají také chalupáři, lidé, kteří se rozvádějí a ještě se zařizují, ale i menší penziony a restaurace. Prádlomaty přicházely vhod i za covidu a užitečné jsou za současné uprchlické vlny.

Zařízené jsou hlavně na objemné prádlo. Osmnáctikilovou dávku je možné vyprat za dvě stě korun a vysušit za dalších padesát. Stále častěji však lidé využívají i menší osmikilové pračky pro běžné praní. Za využití platí sto padesát korun.

Platit je možné hotově i platební kartou. Podle provozovatele však lidé z 80 až 90 procent využívají bezhotovostní placení.