Strážníci začali dohlížet na odsouzené k obecně prospěšným pracím před čtyřmi lety. Přidělováni jí jsou občané, kteří kradli, neplatili alimenty nebo se dopouštěli úvěrových podvodů. Pod dohledem strážníků měli do dnešního dne v ulicích města odpracovat 32 tisíc hodin. „V tuto chvíli evidujeme odpracovaných zhruba jen deset tisíc hodin. Sedmdesát procent občanů svůj trest vůbec nedokončí. Jedná se většinou o osoby bez pracovních návyků, kteří to často dotáhnou až do vězení,“ uvedl personalista a tiskový mluvčí mosteckých městských policistů Luboš Trojna.
V paměti má například muže, který sice odkýval všechny pokyny a vyfasoval si nářadí, na práci ale ani nesáhl a odešel neznámo kam. „Společně s ním zmizelo i koště,“ řekl Trojna. Práce „nevoněla“ ani devatenáctiletému mladíkovi. „Když jsem mu sdělil, že má zítra nastoupit, odpověděl, že jede k moři. Prý jen na víkend. Dodnes o něm nic nevíme,“ sdělil dále Trojna.
Jiní odsouzení sice pracovat začnou, vydrží ale jen pár dnů. „Pak už se do práce nedostaví. Od probačně-mediační služby nám posléze přijde oznámení, že odsouzenému byl trest přeměněn na odnětí svobody,“ doplnil personalista.
Trojna pamatuje i několik kuriózních výmluv, kterými se odsouzení omlouvají, že nemohou v dohodnutý čas nastoupit. „Byl jsem na tahu. Teď mi není dobře. Volal mi v pět hodin ráno jeden mladík,“ zavzpomínal Trojna s tím, že s takovými lidmi se strážníci bohužel musí též rozloučit.
Bez pracovních návyků jsou podle zkušeností mosteckých strážníků většinou lidé od 18 do 27 let. Starší občané se naopak snaží mít svůj trest co nejrychleji za sebou. Klidně by prý někdy udělali i víc.
V současné době mostečtí městští policisté dohlížejí na čtyři odsouzené, kteří uklízejí kolem obytných domů, mateřských škol nebo hrabou listí.(pro)