Případ s falešným fotoreportérem v ulicích Mostu se stal ve středu těsně po poledni.

Informovaly nás o něm zaměstnankyně kadeřnictví, do kterého muž doslova vtrhl s fotoaparátem v ruce.

„Začal nás tady všechny fotit a když jsme se ozvaly, co to dělá a co vůbec chce, tak odsekl, že je z týdeníku Homér a že fotí. Když kolegyně zdůraznila, že nechce být focena, řekl na to, že je z Mosteckého deníku a že si může fotit, co chce," popsaly událost zaměstnankyně kadeřnictví s tím, že se jednalo asi o pětapadesátníka s šedivými, krátkými vlasy. Výšku odhadly na 185 centimetrů.

Na sobě měl bílé tričko s krátkým červeným nápisem a tříčtvrťáky kalhoty, pískové barvy. Měl brašnu a fotoaparát, nejspíš zrcadlovku.

Pětistovku

Kadeřnictví nebylo jediným místem, které ten den navštívil. Tu „čest" poznat jej měla i paní vedle z kanceláře stavební spořitelny.

„Lekla jsem se ho. Vtrhl sem s foťákem. Když jsem se ptala, co chce, odpověděl, že tady asi není nic k focení," prozradila redakci pracovnice z kanceláře spořitelny. Z obou míst, která falešný fotoreportér navštívil, se zaměstnankyně shodly na tom, že nevítaný host rychle mluvil a zmateně gestikuloval. Když scéna v kadeřnictví vrcholila, zeptala se jedna z přítomných muže, co po nich vlastně chce, když si tak v rychlosti vše fotí. Odpověď byla okamžitá:

„Pětistovku!"

Jedna z žen na to řekla, že tu by chtěly také, načež muž rychle provozovnu opustil.

Cizí muž

„Nebyl to nikdo z naší redakce, ani ze spolupracovníků redakce," říká šéfredaktor Mosteckého deníku Edvard D. Beneš s tím, že od případu se redakce distancuje a proti tomu, aby se někdo neoprávněně vydával za jejího fotoreportéra, se ohrazuje.

Mostecký deník.

„Je nám bohužel líto, že k něčemu takovému vůbec může dojít. Navíc, naši redaktoři se v případě, že jdou někam fotografovat nebo o někom či něčem psát, chovají úplně jinak. Dodržují etiku a slušné chování. Vždy jednají slušně a s těmi, které chtějí fotit se domlouvají. Pokud si to dotyční nepřejí, tak je nefotí. Jsem rád, že se ženy z provozoven na třídě Budovatelů ozvaly, už jenom proto, že právě hrubé chování muže se jim nelíbilo a že vědí, že naši novináři se prostě takhle nechovají," dodal Beneš s tím, že Mostecký deník se ptal na policii a městské policii, zda nemají hlášeny ještě nějaké další podobné případy.

158 nebo 156

„Žádný takový případ jsme nezaznamenali," sdělila ve čtvrtek mluvčí mostecké státní policie Ludmila Světláková. Pokud někdo přijde do kontaktu s podezřelým mužem s fotoaparátem, kterého popsali zaměstnanci provozoven, může zavolat na linku 158 nebo 156. „Lidé se na nás mohou obracet kdykoliv, pokud mají podezření, že dochází k protiprávnímu jednání," uvedla mluvčí městských strážníků Ilona Kozlová. Ani městská policie zatím neregistrovala podobný případ.

Obvykle policie řeší podvodníky, kteří se vydávají za řemeslníky či prodejce. Využívají i internet. Známý je nedávný případ zloděje, který se převlékl za lékaře, aby mohl snadněji krást v nemocnici.