Kdysi tam chodil na plesy, ale teď jen nechápavě kroutí hlavou. „Mně to připadá, že se o to nikdo nestará a že to chátrá. Bylo by dobré, kdyby se s tím začalo něco dělat,“ říká 88letý Vladimír, když z děravého náměstí Velké mostecké stávky v centru Mostu pozoruje už několik let zavřený kulturní dům Repre.
Kdyby se senior neštítil a šel až k výlohám, přes špinavá a počmáraná skla by viděl prázdné interiéry s uskladněnou veteší. Hlavně nešlápnout do hromad trusu holubů, jejichž mrtvolky se válejí pod rozpadající se fasádou. A doufat, že při dalším silném větru nikomu na hlavu nespadne těžký kamenný obklad, který se uvolnil na venkovní rampě vedoucí od radnice k foyer nefunkčního tanečního sálu, největšího v regionu. „Tam, kde bývala voda, není nic, jen odpadky a kaluže. Celkový vzhled není nic moc,“ povzdechne si senior u vypuštěného okrasného bazénu, kde kdysi tryskal vodotrysk a pod ním plavali kapři.
Mohlo by vás také zaujmout:
Kokainem sjetý řidič málem srazil policistu a další lidi, skončil v poutech
Repre patří městu, které chtělo objekt už před dvaceti lety zmodernizovat, ale zatím všechny pokusy selhaly. V posledních třech letech kvůli různým problémům radnice zrušila už dvě vyhlášené zakázky na zhotovitele rekonstrukce za zhruba jednu miliardu korun. Teď vrcholí třetí veřejná soutěž. Členové výběrové komise otevřeli v druhém lednovém týdnu obálky s nabídkami stavebních firem. Komise je zatím vázána mlčenlivostí a do rozhodnutí nemůže sdělovat podrobnosti.
Primátor Marek Hrvol pouze uvedl, že jsou čtyři zájemci o stavbu a že cena se dostala pod předpokládanou hodnotu. Odborníci nyní posuzují kvalifikaci firmy s nejvýhodnější nabídkou a během přezkumu ji případně vyzvou k vysvětlení. „Počítáme s tím, že na únorové schůzi městské rady bychom vybrali zhotovitele rekonstrukce,“ řekl primátor.
Klíčové období pro další vývoj
Verdikt pak radnice oznámí na portálu zakázek a bude dva týdny s napětím čekat, zda se některý z neúspěšných uchazečů odvolá. Toto období bude pro další vývoj klíčové, protože námitky, jež by mohly opět skončit u antimonopolního úřadu, by celý proces zdržely a realizaci projektu znovu ohrozily. Město sice preventivně v nové soutěži nekladlo firmám tolik podmínek, ale je pod tlakem dotačních termínů.
Pokud vše půjde hladce, město uzavře v březnu s vítězem zakázky smlouvu, předá mu staveniště a v dubnu či v květnu začne první etapa rekonstrukce Repre i jeho okolí, které se oplotí. Kromě záboru části centra a omezení dopravy bude muset veřejnost počítat s hlukem a prašností. Budova se má otevřít do tří let od zahájení prací. Podrobnosti o chystaných opatřeních, včetně vytvoření průchozích koridorů u místních obchodů, radnice oznámí, až bude jasné, že rekonstrukce začne.
Lidé dlouhodobě kritizují také stav dopravních areálů na okraji Mostu. Staré autobusové nádraží nefunguje, je soukromé a stále nabízené k pronájmu. Sousední zastaralá budova železniční stanice není s nástupišti bezbariérová a cestující musejí překonávat řadu schodišť. Mnozí lidé s těžkými zavazadly, a dokonce i maminky s kočárky, si raději, v rozporu s předpisy, zkracují cestu přes koleje, aby nemuseli podchodem. Nyní situaci komplikuje uzavření jediného, poruchového eskalátoru, který se vymění za nový.
„Zvládám to těžko, mám nemocné srdce a přístroj, takže když vylezu z podchodu, musím odpočívat a pak teprve můžu jít po dalších schodech z prvního nástupiště do odbavovací haly. Mně tady strašně chybí eskalátor, ten vzadu je teď zavřený,“ svěřil se 89letý Josef z Mostu, který vlakem pendluje mezi Mostem a Lomem.
Horší jsou pro něj zpáteční cesty. „Jít dolů po schodech mi tolik nevadí,“ dodal. Jedna maminka s kočárkem v pátek 12. ledna málem nestihla vlak, protože budovu obešla po silnici přes autobusové nádraží a přes koleje utíkala až na třetí nástupiště. Plánovaná rekonstrukce celého nádraží se v posledních letech odkládala. Železničáři chtějí zmodernizovat budovu i kolejiště a zajistit bezbariérový přístup na nástupiště. Hovoří se o roku 2027.
V dezolátním stavu jsou stále některá prostranství, například nároží okružní křižovatky ulic Rudolická a Moskevská na okraji mosteckého sídliště Pod Lajsníkem, které se má v příštích letech postupně revitalizovat.
V sousedním Litvínově jsou největší ostudou prázdné paneláky v Janově, kde cizí i tuzemští vlastníci opuštěných a vyrabovaných bytů ztratili o domy zájem. Přesto se v okrese najdou příklady dobré praxe, kdy se staré objekty zachránily a slouží po opravě k jinému účelu. Právě v Janově je takovým příkladem Komunitní centrum Janov, které funguje už osm let a provozuje ho nezisková organizace Charita Most.
„Komunitní centrum Janov sídlí v historicky významné budově, jejíž vznik se datuje do roku 1897. Objekt sloužil jako škola pro zdejší děti, a to až do roku 2005. Když budovu tehdejší Oblastní Charita Most převzala, aby zde vybudovala významné komunitní centrum pro obyvatele Janova, bylo zapotřebí provést rozsáhlou rekonstrukci,“ sdělila sociální pracovnice Lucie Jehličková z Charity Most.
Stavbu dotovala EU, Fond hejtmana Ústeckého kraje, německá organizace Renovabis a město Litvínov. Sociální služby v centru charita rozšířila například o Dětskou skupinu Krteček. V Mostě může být příkladem dobré praxe přestavba skeletu bývalé školky u Teska, kde soukromý investor vybudoval byty vyšší kategorie.