„V sobotu jsme se jely podívat na pouť v Oseku u Duchcova. Daly jsme si s kamarádkou u stánku opékané maso s chlebem a hořčicí. Obě jsme měly druhý den průjem a zvýšenou teplotu,“ líčila svůj nepříjemný zážitek redakci Deníku Milada Karásková.

„Vzala jsem si tedy endiaron s paralenem a druhý den bylo všechno v pořádku. Zřejmě jsem prodělala slabou salmonelózu. Lidé by si měli více dávat pozor, kde si co dávají. Hygienici by měli provádět častější kontroly,“ domnívá se čtenářka.

Vedro = infekce

Ovšem i ústečtí hygienici a lékaři varují v tropických vedrech před střevními virovými infekcemi. Třeba Josef Trmal z Krajské hygienické stanice potvrdil, že v těchto dnech evidují hygienici v Ústeckém kraji čtyřicet sedm případů průjmového onemocnění.

„Nejedná se ovšem o onemocnění salmonelózou. Tu evidujeme pouze ve 14 případech. Nejvíce nemocných lidí trpí kampylobakteriózou, která má obdobné příznaky. Je to 27 nemocných, v dalších případech se jedná o virová onemocnění,“ uvedl Trmal.

Kampylobakteriózou se nejčastěji lidé nakazí v létě při konzumaci málo tepelně upravovaného masa. Hlavně při grilování na zahrádkách nebo balkonech paneláků.

„Jak se všeobecně vyvarovat teď v létě průjmovým onemocněním je dostatečná hygiena při přípravě masa a dostatečné tepelné zpracování,“ dodal Josef Trmal.

Infekční je narvané

Jiří Vondra, mluvčí krajské zdravotní, pod kterou spadá Masarykova nemocnice, potvrdil zvýšený počet pacientů na infekčním oddělení. „Zatímco některá oddělení jsou částečně vylidněná a pracují v prázdninovém provozu, na infekčním oddělení se dveře netrhnou. Nejčastěji do ambulance infekčního oddělení míří v těchto dnech právě pacienti s průjmovými onemocněními,“ uvedl Vondra.

Jak sdělil primář infekčního oddělení Pavel Dlouhý, denně navštíví se střevními potížemi infekční ambulanci zhruba dvacet pacientů. „V mnoho případech se nejedná o onemocnění, která by si vyžádala hospitalizaci. V nemocnici zůstávají jen pacienti, kteří pro zvracení nemohou pít a potřebují infuze,“ řekl Dlouhý. „Nejohroženější skupinou jsou především malé děti a senioři, které ohrožuje rychlá dehydratace,“ dodal primář.