Staří manželé Stögerovi mě zvou do bytu. „Nezouvejte se, nemá to smysl,“ říkají přes štiplavý zápach.

O pár pater níž běhají elektrikáři se svítilnami na čele. Zápolí s časem a vyhořelými kabely. Proud nemá polovina bytů. Všichni jsou bez plynu. Výtahy nejezdí. Voda naštěstí teče. Dole u záložní cisterny s pitnou vodou hlídají vstup do domu dva strážníci.

„Je tam tma. Budete potřebovat silný blesk,“ radí mi.

Je úterý ráno, patnáct hodin po požáru elektroinstalace ve druhém patře věžáku, v němž přidušení lidé utíkali s dětmi a zvířaty na balkóny k žebříku hasičů.

V bytě Stögerových se dýchá lépe než na schodech. „Větráme,“ vysvětlují manželé. Noc po požáru strávili v bezpečí u syna. „Tady se spát nedalo. To bych nepřežila,“ prohlásí seniorka. Její manžel mi ukazuje pokoje. Podlahu v kuchyni pokrývá černý prach. Je všude. Ve skříních, na talířích, na lince, na prádle… Richard Stöger zvedne v ložnici polštář na ustlané posteli. Pod polštářem je povlečení bílé, kolem šedivé. Pach kouře zůstává. Část zařízení skončí na smetišti. Byt se znovu celý vymaluje. „Škody budou velké,“ říká Stöger a přemýšlí o štěstí v neštěstí. „Kdyby hořelo v noci, ráno jsou před domem rakve pro mrtvé,“ dodá.

Se synem čekají na zástupce pojišťovny. „Chodby se nedají větrat. Ten dům není bezpečný,“ povzdechne si syn.

„Bylo to něco hrozného,“ popisuje požár Pavel Gabčo v bytě v prvním patře. Vyrušil ho řev „hoří! hoří!“. Vyšel na chodbu, ale obklopil ho kouř. Vběhl domů, dveře utěsnil mokrými hadry a čekal. V bytě ve 13. patře, kam se chodbovým „komínem“ valil hustý kouř, čekala na záchranu i seniorka Kristýna Lechmanová. „Volala jsem policii, protože jsem nemohla ven. Řekli, abych zůstala v bytě,“ vzpomíná.

Musela na balkón, aby nezkolabovala. Ven se dostala až pozdě večer, když bylo po všem. „Šla jsem dolů s hasiči s hadrem na hlavě,“ dodá. Zatímco hodně lidí přespalo u příbuzných, ona spala v bytě. „Kouř je tam stále cejtit, jako když vlezete do udírny,“ poznamená na návštěvě u Gabča. Ptá se, co bude dál.

Řemeslníci dřeli v domě až do jedné v noci. Po vyspání pokračovali v opravách. Kdy vrátí dům do normálu, není ještě jasné. Městská společnost Mostecká bytová, které věžák patří, včera dopoledne oznámila, že dělá maximum pro co nejrychlejší obnovu poškozeného zařízení. „Je to naše povinnost,“ řekl Deníku ředitel společnosti Jaroslav Kudrlička. Firma ještě škody a nutné výdaje na opravy nevyčíslila. Rozhodne objem prací, domluva s nájemníky a určení viníka havárie. Plynové rozvody jsou podle Kudrličky v pořádku.

Už včera začalo shánění obyvatel kvůli obnově dodávek plynu – každý musí být během zkoušky doma. Kvůli zničeným elektrorozvodům včetně elektroměrů může trvat obnova dodávek elektřiny do odpojených bytů až týden. Včera se dařilo postupně zapínat světla na chodbách, aby si lidé nemuseli svítit baterkami. Řešily se výtahy. Možná se budou měnit některé vstupní dveře do bytů.

Věžák si prohlédli expert z odboru kriminalistické techniky krajského ředitelství severočeské policie a vyšetřovatel krajského hasičského záchranného sboru. Zjišťují společně příčinu požáru. „Případ je šetřen obvodním oddělením mostecké policie pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti,“ sdělila mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

„Při požáru nikdo nebyl zraněn,“ uvedl Lukáš Marvan, mluvčí krajských hasičů. Pomáhali jim hasiči MUS. Při evakuaci asistovali i strážníci. Operační dozorčí městské policie totiž v pondělí přijal na lince 156 oznámení od obyvatele bloku 383, že v domě vypadl proud, na chodbě je cítit silný zápach a společné prostory domu se zadýmují.

Na místě se pak se strážníky sjely všechny sbory integrovaného záchranného systému a začal boj o zdraví a životy nájemníků i o majetek. „Při postupné evakuaci volali někteří nájemníci o pomoc, protože od hořící elektroinstalace začaly hořet vstupní dveře do jednotlivých bytů,“ řekl mluvčí strážníků Luboš Trojna. Jeden muž, který utekl na balkón před kouřem, si chránil oči svářečskými brýlemi.

Hořely popelnice a garáž

Mostecká policie vyšetřuje také dva jiné požáry. V Mostě v neděli časně ráno neznámý poberta v ulici Dobnera zapálil plastový kontejner. Firmě na odpady tak vznikla škoda ve výši sedm tisíc korun. Případ trestného činu poškozování cizí věci řeší obvodní oddělení.

V Lomu na Litvínovsku v neděli po půlnoci vznikl zatím nezjištěným způsobem požár garáže. Oheň likvidovali hasiči z Litvínova. K ohrožení osob nedošlo. Poškozenému majiteli vznikla škoda za čtyři tisíce korun. Příčinu požáru zjišťují litvínovská policie a hasiči.

Co se stalo?

V pondělí kolem 16. hodiny došlo k požáru pravděpodobně v důsledku technické závady na elektroinstalaci stoupačky ve druhém nadzemním podlaží. Dým pak zasáhl všechna patra věžáku.

Policie na místě provedla evakuaci 36 osob. Do nemocnice bylo převezeno sedm osob, které se nadýchaly kouřem. Byly ošetřeny a poté propuštěny. Zástupci ČEZu a Severočeské plynárenské na místě odpojili elektřinu a plyn.

Podrobnosti o události najdete zde.