Vedení obce, kde žije přes čtyři sta lidí, stále čeká na rozhodnutí ministerstva vnitra. To ještě kontroluje důvody k vyhlášení nových voleb. „Termín ještě nebyl stanoven, ale brzy bude,“ sdělil včera Deníku Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra.

Od obcí Malé Březno a Český Jiřetín, kde se také klíčová část zastupitelů vzdala mandátů, ministerstvo podklady ještě nedostalo.

Starostka Radčic Vlasta Tůmová (KSČM) nevylučuje, že volby budou v obci až v únoru. Do ustanovení zastupitelstva řídí obec s místostarostou. Vykonávají běžnou správu a zařizují to, co schválilo bývalé zastupitelstvo.

„Teď máme na práci klid,“ říká po týdnech napětí, které obec nedávno ovládlo.

Podařilo se například zajistit lidi na veřejně prospěšné práce. Co ale bez zastupitelů nelze, je schválit rozpočet na rok 2011. Obec se připravuje na rozpočtové provizorium s omezeným financováním. Radčice nebudou moci zahajovat nové investiční akce a do doby schválení rozpočtu musí hradit jen neinvestiční výdaje nutné pro provoz obce.

KDE SE BUDOU OPAKOVAT VOLBY
Mariánské Radčice – Komunističtí zastupitelé tam položili mandáty kvůli údajnému kupčení s hlasy a údajnému propojení místní ODS s podsvětím
Český Jiřetín – Mandátů se vzdali zastupitelé ze Sdružení pro rozvoj obce Český Jiřetín. Nedohodli se na funkcích se Sdružením pro obec krásnější
Malé Březno – Mandát složili tři zastupitelé z nového sdružení Náš domov, kterému se nelíbilo, že sice vyhrálo, ale zůstalo v opozici. Chtělo změny

„Dva tři měsíce to vydržíme,“ tvrdí Věra Ličková, starostka Českého Jiřetína, který má jen šest desítek obyvatel. I tam počítají s tím, že od ledna musejí vystačit měsíčně s jednou dvanáctinou letošního rozpočtu. Podle Ličkové naštěstí žádnou důležitou investici, kterou je třeba neprodleně schválit, obec nechystá. „Je to vše v pohodě,“ dodává starostka ze Sdružení pro obec krásnější. Včera, po korespondenci s krajským úřadem, odeslala ministerstvu dokumentaci nutnou k rozhodnutí o nových volbách.

V Malém Březně se kvůli zjištěné formální chybě při odstupování tří zastupitelů čeká na to, jak budou na výzvu obecního úřadu reagovat jejich náhradníci. Zda rezignaci potvrdí či ne, nechce starosta Radim Novák předjímat. Pokud bude platit první varianta, což je velmi pravděpodobné, i tato obec s dvěma sty obyvateli zažije několikaměsíční rozpočtové provizorium s omezenými výdaji. „Jak se říká, nejeli bychom na plný plyn. Pokud to nastane, určitě to zvládneme,“ řekl Novák, lídr Spolku rybářů .