Více než dva tisíce kilometrů dlouhou pouť po Evropě brzy dokončí francouzský spisovatel Laurent Guillet z Bretaně. Jeho cíl je na Mostecku.

Guillet se rozhodl vydat pěšky po jedinečné evropské naučné stezce, kterou nazval Nejdelší stopovaná světa. Vyrazil z francouzského městečka Trévelo v sobotu 26. května a vydal se napříč Francií do Německa a České republiky. Do cíle v Mostě dorazí ve čtvrtek 16. srpna. Den předtím bude mít zastávku v Litvínově.

„Chci tak vzdát hold všem obětem první a druhé světové války,“ řekl těsně před cestou s tím, že vzpomínkový pochod není jen jeho akcí. „Samozřejmě jsou všichni zváni, aby na mé pouti trvající 83 dní ušli pár kroků se mnou a připomněli si tak historii,“ vzkázal Laurent Guillet, který svou cestu podrobně mapuje na Facebooku. O víkendu už byl v saské metropoli Drážďany, kam dorazil z Grossenhainu.

„Smekám před ním,“ řekl Deníku Karel Otto Novák ze Severočeského leteckého archivu Most, spolku historiků, který s Guilletem spolupracuje. „V těch vedrech, která po celé Evropě panují, je to husarský kousek.“

Za celou akcí, kterou 48letý Francouz absolvuje, je příběh jeho prastrýce Josepha Santerre.

Prastrýc byl za II. světové války válečným zajatcem a v únoru 1945 zahynulv Záluží v táboře č. 28. Guillet tři roky skládal jeho příběh, pak napsal knihu a nechtěl, aby zůstalo pouze u ní.

„Podobný osud, kdy se některý z příbuzných domů z války nevrátil, má mnoho rodin. Chtěl jsem proto, aby se s příběhem Josepha připomínaly také osudy ostatních,“ vysvětlil Guillet, proč v roce 2011 založil Nejdelší stopovanou světa, která mapuje strastiplnou cestu jeho prastrýce Evropou, nebo proč vždy jednou za dva roky naložil příznivce válečné historie do autobusu a putoval s nimi po stopované.

Trasa má ve Francii, Německu a Česku celkem osm zastávek doprovázených pamětními deskami.

Trasa začíná v Josephově rodném Trévelo, předposlední zastavení je v Litvínově, na jehož katastru byl zajatecký tábor, a konečná v Mostě, kde byly v místním krematoriu Josephovy ostatky zpopelněny.