Nezáviděníhodné chvíle prožil Petr Šedivý z Mostu, jehož 28letý mentálně postižený syn spadl do koryta rozvodněného Bílého potoka nedaleko Chemopetrolu. Nebýt souhry šťastných náhod a rychlého zásahu policistů a hasičů, kteří hocha vytáhli z hluboké betonové jímky, kam doplul, mohla by mít událost daleko smutnější konec.
Vše se seběhlo v minulém týdnu. Petr Šedivý se vracel autem z výletu. Syn potřeboval na „malou“, tak zastavil. Stačila chvilka bez dozoru a pak hocha spatřil až v rozvodněném potoce. „Zřejmě zašel blízko okraje koryta a sklouzl. Ležel na zádech, koukala mu pouze hlava a proud ho rychle unášel k oplocenému objektu vodárny nad Chemopetrolem,“ popisuje nepříjemné chvíle Petr Šedivý.
To nejhorší ale mělo teprve přijít. „Nežli jsem k němu stačil doběhnout, byl stržen vodou do podzemí a zmizel mi z očí,“ vypráví otec. „V první chvíli jsem vůbec netušil, kam podzemní průtok ústí a zda syna ještě někdy uvidím. Nikdo si neumí přestavit, co jsem prožíval,“ svěřuje se Petr Šedivý.
Chlapec musel proplout jako po tobogánu desetimetrovou rourou, která končila v dvouapůlmetrové jímce. Šokovaný muž přelezl oplocení a doběhl k betonové nádrži. Tam spatřil syna stát po kolena ve vodě, živého, bez viditelných známek poranění. Oddechl si.
Sám syna ale vytáhnout nemohl, tak okamžitě zavolal na tísňovou linku policie. „Službu konající policista jednal okamžitě. Za několik minut byli na místě policisté i hasiči,“ pochválil je nyní již klidnější táta.
„Celkem čtyři lidé museli napnout síly, aby mého stokilového syna z jímky vytáhli. Lékař zjistil pouze drobné oděrky,“ popsal štěstí v neštěstí Petr Šedivý.
Syna v promočeném studeném oděvu rychle odvezl domů, napustil mu vanu s horkou vodou a uvařil mu čaj. Tam ještě spatřil synova pohmožděná kolena a stehno.
Jak by vše dopadlo, kdyby syna, byť je handicapovaný, nenaučil plavat, si netroufá ani odhadnout. „Bylo také velké štěstí, že jímka nebyla napuštěná vodou, v podzemním průtoku nebyly ostré předměty a nahromaděné překážky,“ dodává.
„Chtěl bych touto cestou poděkovat všem, kteří mi se záchranou syna pomohli. Policistům, hasičům i zdravotníkům. Bez jejich pomoci bych promrzlého a promáčeného syna z jímky sám nedokázal vytáhnout. Pomoc byla rychlá a účinná,“ je vděčný všem, kteří mu přispěchali na pomoc, šťastný otec..