„Pošta nám tu chybí," říká třicetiletá Pavlína Šílová, matka dvou dětí žijící nedaleko bloku 5. Kdyby měla všechny služby na dosah ruky, měla by méně starostí a více času na jiné věci. Blok 5 a pošta, kterou místní hájili i v petici, zůstávají velkým tématem. „Všichni nadávají," konstatuje na chodníku v hloučku žen Petra Kästner. Padají slova jako „příšerné" a „hrůza". Ženy mají jasno. „Už chceme poštu!"

Pošta se dočasně zavřela loni 19. listopadu, protože v pronajatých prostorách nefungovalo topení a náhradní je vyhřát nestačilo. V této chvíli běží výpovědní lhůta.

„Již jsme vytipovali vhodný objekt, který je ve stejné čtvrti a kam bychom poštu chtěli přestěhovat," sdělila Marta Selicharová, mluvčí České pošty. Kde má pobočka sídlit a kdy se otevře, mluvčí nesdělila. „Nyní probíhá jednání s majitelem," vysvětlila.

Lidé už zkoušejí odhadovat, kde by nová pošta mohla být. Někteří by ji rádi viděli na nároží křižovatky, kde byla kdysi samoobsluha potravin a později prodejna barev.

Vlastnicky rozdělený blok 5 nechvalně proslul před rokem, kdy kvůli složitým vztahům mezi třemi soukromníky vrcholila nespokojenost nájemníků. Od února 2012 neproudí do zchátralého domu teplo a teplá voda. Zbylá desítka rodin, které se s většinou bydlících neodstěhovaly, si topí nakoupenými přímotopy a vodu ohřívají hlavně bojlery. „Náklady na elektřinu nám výrazně stouply," povzdechla si jedna z obyvatelek. Vadí jí, že lidé v nouzi nemají nikde zastání.

V přízemí bloku přežívá hospoda a drží se i masna, které v obtížných podmínkách zákazníci zůstávají věrní. Provoz obchodu umožňuje průtokový ohřívač vody a instalované elektrické topení.

Radnice koncem 90. let prodala dům při privatizaci podnikatelům, ne nájemníkům. Někteří se obávají, že se z vybydleného domu stane po vzoru Vtelna ubytovna pro lidi na dávkách. Jeden z vlastníků to loni popřel.