Je to zvláštní pohled. V hale hlavní mostecké pošty z roku 1978 stojí vedle starého topení a těžkých kovových oken, kterými profukuje, plochá obrazovka vysílající reklamy o zlepšování služeb pro lidi. Ti sice mohou využívat elektronický odbavovací systém a sedět na jiných židlích než za socialismu, ale budova se od kolaudace moc nezměnila. „Už by to potřebovalo rekonstrukci. Vždyť to tu vypadá pořád stejně,“ povzdechla si seniorka, když za venkovními dveřmi na fotobuňku překročila rozpadlý schod zarůstající plevelem.

Státní podnik Česká pošta v současné době neplánuje žádnou rekonstrukci budovy, kde sídlí pošta Most 1. „Plán investic se tvoří vždy s ohledem na ekonomickou situaci České pošty a zvolené priority na další rok. Zda dojde k nějaké větší investicí do této pobočky pro roky následující, nyní není možné říci,“ sdělil mluvčí podniku Ivo Vysoudil.

Státní budova u věžáků v Dobnerovce v centru Mostu.
Zpustlá budova hyzdí centrum Mostu. Oprava má stát přes 120 milionů

Pošta, Prior a Repre tvoří trojúhelník nejzanedbanějších objektů ve spodní části centra Mostu. O rekonstrukci zavřeného městského kulturního domu Repre rozhodne nové zastupitelstvo. Radnice v tomto týdnu oznámila, že na přestavbu dostane dotaci 360 milionů korun. Poloprázdný Prior se městu koupit nepodařilo.

„V centru města jsou z mého pohledu tři problémové budovy. Tou první je Repre, ale s tím se popasujeme, druhou je Prior, který jsme se pokoušeli získat do majetku města, a tou třetí je pošta, což je ostuda,“ sdělil na červnové tiskové konferenci primátor Jan Paparega.

Tehdy už bylo jasné, že tahounem rekonstrukcí v centru Mostu je investiční skupina EPG, které patří obchodní dům Central u 1. náměstí. Nákupní areál, který patřil k nejkritizovanějším stavbám ve městě, prochází postupnou rozsáhlou modernizací a má se stát po divadlu nejatraktivnějším místem mezi třídou Budovatelů a parkem Šibeník.

Chválený i kritizovaný Central v Mostě. Toto je fotopříběh chrámu konzumu.
Chválený i kritizovaný Central v Mostě. Toto je fotopříběh chrámu konzumu

„Komplexní rekonstrukce nákupního centra Central Most skončí v průběhu roku 2024. Celkové náklady dosáhnou nižších stovek milionů korun,“ sdělil ředitel marketingu a komunikace Centralu Martin Malý.

Letos firma dokončí vchod z ulice Radniční a s tím související práce na přilehlých terasách, na kterých se bude nabízet káva či jídlo z místní restaurace. Do března 2023 se zprovozní nové karuselové vchody ze třídy Budovatelů a Jaroslava Průchy, kde posuvnou bránu nahradí energeticky úspornější i praktičtější otočné dveře. Při rekonstrukci vchodu z třídy Budovatelů zároveň vznikne eskalátor, který hlavně seniorům a handicapovaným usnadní pendlování mezi obchody a hlavní ulicí se zastávkami MHD. Další bezbariérové úpravy umožní lepší přístup pro rodiny s kočárky a vozíčkáře.

Na to bude navazovat v roce 2023 instalace fotovoltaických panelů na střeše a nabíječek pro elektroauta v sektoru pro řidiče. Konečným cílem je energetická soběstačnost budovy, která bude všechnu energii získanou ze slunce využívat k okamžité spotřebě provozu centra.

Vizualizace budoucí podoby Nemocnice Most
Nové pavilony, lepší péče. Nemocnice v Mostě chystá převratné změny

Proměnou projde i obvodový plášť Centralu, který má připomínat pohled na stromy. „Nova fasáda je v plánu na přelomu let 2023 a 2024,“ uvedl Malý.

Součástí investice bude revitalizace přilehlého okolí s výsadbou zeleně a doplněním laviček.

Město mohlo na tyto úpravy navázat revitalizací celého veřejného prostranství mezi křižovatkami u Centralu a Prioru, ale na jaře 2020 vypovědělo smlouvu organizátorovi architektonické soutěže na vylepšení této nejrušnější části třídy Budovatelů. Náklady se odhadovaly na 200 milionů korun. Důvodem zastavení přelomového projektu s názvem Budovatelka byly podle radnice změny ekonomických a finančních priorit města způsobené následky pandemie covidu. Soutěž, která měla začít v září 2020, proto nezačala. V té době už Central zprovoznil svůj první rekonstruovaný interiér, restaurace a bistra v horním patře.