Vlastimil Vozka, Hana Aulická Jírovcová, Bronislav Schwarz a David Kádner. Mostecko má v současné době v Poslanecké sněmovně čtyři zástupce. Jen poslední jmenovaný David Kádner patří mezi ostřílené, protože zažívá druhé volební období ve funkci poslance. Ostatní jsou nováčky, kteří mají za sebou první rok.

„Překvapilo mě chování kolegů napříč politickým spektrem. Myslela jsem si, že je znám a najednou jsem zjistila, že to tak není," říká o svých „poslaneckých" zkušenostech Hana Aulická Jírovcová. Podle ní se ve Sněmovně až přespříliš politikaří a „hraje na strany". „Často je dopředu dané, jak v některých jednáních dopadnete, udává to stranická příslušnost," doplňuje Aulická Jírovcová.

Její slova potvrzuje zkušenější David Kádner. Starosta Nové Vsi v Horách už je ve Sněmovně bezmála pět let a právě rozlišování jednotlivých poslanců podle stran považuje za jeden z největších problémů. „Je to velká chyba. Sice se to zlepšuje, ale pořád je to hodně o stranách," uvádí David Kádner.
Tvrdý je v hodnocení chodu Sněmovny Bronislav Schwarz. „Nepřipadám si ani jako zákonodárce. Mám pocit, že jsem nic neudělal. Nedivím se tomu, že lidé poslance často kritizují za kecání. Mají pravdu," říká Bronislav Schwarz.

Průtahy na všech frontách jsou pro něj nejtvrdším oříškem. „Já jsem voják zvyklý na disciplínu. Na to, aby vše odsýpalo, ale tam jde všechno tak strašně pomalu. Já kdybych takhle postupoval jako vyšetřovatel, nikdy bych nic nevyšetřil. Podnikatel by při tomto postupu okamžitě zkrachoval," míní Schwarz.

Za jedinou pozitivní věc považuje výsledek komise vyšetřující kartu opencard, jíž předsedá. „To jediné splnilo moje očekávání. Podařilo se nám očistit bývalého primátora Prahy Bohuslava Svobodu a vrátit věc k prošetření," dodává Bronislav Schwarz.

Má prý připravených několik zákonů, ale nedaří se mu dohnat ministry. „Chtěl bych například, aby obvodní lékaři museli povinně sloužit na pohotovosti. Návrhů mám daleko víc, ale je to zkrátka na dlouho a ve finále z toho může vyjít úplně něco jiného," doplňuje Schwarz s tím, že si v rámci všech možných schvalovacích procesů uvědomil, že Česká republika nepotřebuje Senát.

Kromě věčného debatování a průtahů poslance z Mostecka, a pravděpodobně nejen je, trápí i ryze praktická záležitost – málo místa v lavicích. „Je to neskutečně stísněný prostor," podotýká Aulická Jírovcová. „Pokud je někdo vysoký, nemá šanci si pořádně sednout. Třeba v Senátu mají daleko větší pohodlí," říká David Kádner.

Místo zákonů je zajímá moje půjčka

Zároveň všichni odmítají, že by si jako poslanci užívali vysokých platů a nekonečných výhod. „Pokud jste jen řadový poslanec, pak z vás rozhodně nebude milionář, jak si řada lidí myslí. Já se měl vlastně jako ředitel mostecké městské policie lépe," říká Schwarz. David Kádner v tomto ohledu kritizuje média, která prý do veřejnosti pumpují jen negativa. „Třeba Česká televize za mnou nepřijde s otázkou ohledně zákonů, ale redaktora zajímá, zda bych zvládal splácet půjčku, i kdybych nebyl poslancem. Já ji přitom mám už deset let," pokračuje David Kádner.

Přiznává, že v Poslanecké sněmovně není nadšený. Neumí si představit, že by v ní seděl třeba dvacet let. „Maximem jsou podle mého tři období, pak si musíte dát přestávku, protože jinak se dostanete do takového vakua," domnívá se Kádner.

Co rok ve Sněmovně dal a vzal? Hana Aulická Jírovcová má jasno: „Dal mi zkušenosti, vzal mylné představy."