Ve velké zasedací místnosti mosteckého magistrátu se sešli starostové měst a obcí Mostecka, nejen aby se dohodli na jednotném postupu při jednání s vládou pro řešení problémů regionu Mostecka, ale také aby možná řešení problémů jasně formulovali a byli schopni představitelům státu jednohlasně navrhnout.

Schůzku se starosty svolali primátor Mostu Jan Paparega a předseda spolku Sdružení obcí Krušných hor Petr Červenka.

„S velkým znepokojením jsme zaregistrovali, jak Vláda ČR minulý týden přijala nový Horní zákon v podobě, který dále odebere obcím a celému regionu peníze z těžby. Jen slibem zůstal také navrhovaný fond pro propouštěné horníky. Nezaměstnanost u nás trhá celostátní rekordy a stále častěji řešíme problémy se sociálně vyloučenými komunitami. Všechny plány na restrukturalizaci jsou zatím neúčinné a řešení je v nedohlednu. Takovému vývoji jsme jako volení zástupci obyvatel Mostecka povinni zabránit. Víme, že když se neozveme dnes, zítra může být na záchranu regionu pozdě. Žádné z tolik slibovaných miliard korun ani z desítek nových investorů na Mostecko nedorazily. Všichni víme, že nás jedna nebo dvě montovny hledající co nejlevnější pracovní sílu nezachrání," shodují se oba svolavatelé schůzky. „Schůzka by měla vydefinovat body, které bychom pak uplatnili na vládu," řekl hned v úvodu Paparega s tím, že vláda by měla na své výjezdní zasedání do Ústeckého kraje přijet koncem září. Vedení města Mostu vládu k návštěvě regionu vyzvalo. Zda ale vláda přijede i na Mostecko zatím není jisté. „Nebyl stanoven ani datum, ani místo kam přijede," prozradila Gabriela Nekolová z kanceláře Vládního zmocněnce pro Moravskoslezký a Ústecký kraj.

Všichni věří, že vláda na Mostecko zavítá.

Po jednotlivých příspěvcích diskutujících pak vzešlo několik nosných témat. Tím nejhlavnějším je dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost. Dalším pak bylo zlepšení dopravní infrastruktury, jejíž nedostatky brání příchodu možných investorů, nebo vzdělávání, které je v regionu nedostatečné.

Se zajímavým návrhem pak vystoupil poslanec Parlamentu ČR a lomský radní Bronislav Schwarz.

„Myslím si, že jednou z možností, která by přinesla pracovní místa, by byl návrat vojenské posádky do regionu," řekl Schwarz s tím, že by to mohla být posádka třeba o velikosti pluku. Ta potřebuje třeba kuchaře a další civilní zaměstnance, takže by se nová pracovní místa vytvořila. Schwarz také poznamenal, že vzhledem k poloze Mostu blízko u hranic, k posunu Schengenského prostoru či situaci kolem migrantů z třetího světa by měli vojáci v regionu i bezpečnostní význam.

Další schůzku starostů hodlají iniciátoři Paparega s Červenkou svolat koncem července.