Rekonstrukce veřejných prostranství bude dotovaná z peněz od Evropské unie. Firma vyhrála zakázku z patnácti zájemců s nejnižší nabídkovou cenou, která se bude pohybovat kolem 7,15 milionu korun. To se nelíbí některým litvínovským zastupitelům. Při schvalování zakázky na posledním jednání v minulém týdnu se jim nezdála cena až jednou tak nižší než ostatní nabídky ve výběrovém řízení. „Město by si mělo práce ohlídat, aby nebyly ošizené,“ řekl zastupitel Robert Kysela (SNK ED). Podle zastupitele Martina Kliky (ČSSD) město dokonce porušilo zákon o veřejných zakázkách, když požadovalo po některých účastnících výběrového řízení doplnění kvalifikace. „Tyto firmy měly být z výběru vyřazené,“ myslí si Klika.

Zastupitel Emil Jeníček (VV) oponuje, že pochybení firem při nabídkách prací nebyla důvodem pro vyřazení ze soutěže, a tak mohl Litvínov požádat o doplnění.

Zastupitelé nakonec nabídku jako nejvýhodnější odhlasovali.

Opravovat se budou chodníky u panelových domů číslo 313–321 a 322–327. Povrch nových chodníků bude zámková dlažba, opraveny budou také dvě přilehlá schodiště. Také betonová dlažba v ulici Třebušická se stane minulostí, místo ní bude živičný kryt.

Parkoviště u bloku 298–303 v ulici Přátelství pak bude taktéž opraveno . Nové řešení bude zahrnovat nejen parkoviště, ale i část příjezdové komunikace a přilehlý chodník. Další parkoviště, u kterého se plánuje změna, je u bloku 260 v téže ulici. Mezi parkovištěm a přilehlým chodníkem bude bezbariérový přístup.

Kromě chodníků a parkovišť se obnoví i plocha u janovské základní školy. Tam bude opraveno nádvoří. V ulicích Větrná a Hamerská se pak obyvatelé dočkají doplnění zábradlí a výměny dešťových žlabů. „Věříme, že obyvatelům Janova zlepšení stavu veřejných prostranství zpříjemní bydlení,“ dodává k rekonstrukcím Hana Nováková z odboru investic Městského úřadu Litvínov.

Oldřich Hájek, Martina Němečková