Je podle vás roční poplatek 500 korun za svoz odpadu vysoký? Hlasovat můžete v anketě vpravo vedle článku.

Mostečané nemusejí svoz odpadu platit již třetím rokem, město tak ročně přichází o dvaačtyřicet milionů korun, které za lidi hradí. Své obyvatele v loňském roce osvobodilo i vedení Horního Jiřetína a Nové Vsi v Horách. Zda tomu tak bude i letos, se rozhodne na nejbližším jednání zastupitelů.

Přibližně polovinu z maximální částky platí obyvatelé Polerad. „O zvýšení uvažujeme pořád, ale zatím to necháváme na 264 korunách na hlavu. Z obecní kasy ale obec musí doplácet stejnou částku,“ uvedl Jan Sladký, starosta Polerad.

Poplatky nestačí

Jak uvedl starosta Polerad, vybírané poplatky stejně na náklady na sběr a svoz komunálního odpadu nestačí.

Nejvyšší možný poplatek budou opět platit obyvatelé Litvínova. Částka pět set korun za rok a osobu podle vedení města nepokrývá skutečné náklady na jednoho obyvatele města. Dotace z rozpočtu města na každého obyvatele prý činní 410 korun. V roce 2008 představovaly náklady na sběr a svoz komunálního odpadu ve městě 17,56 milionu korun. Podle tiskové mluvčí Litvínova se do nákladů na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu nezapočítává nájem a provoz sběrných dvorů, sběrné dny, likvidace nebezpečných odpadů, likvidace černých skládek, separovaný sběr a další náklady, které celkem městskou kasu vyjdou na 5,89 milionu korun.

Nejvyšší možnou částkua ze zákona již několik let využívá i obec Louka u Litvínova. „Náklady na osobu jsou stále vyšší. Vypočítali jsme to na 561 korun,“ uvedla starostka obce Milana Štveráčková.

Velké finanční prostředky na zabezpečení odpadového hospodářství vynakládá i město Meziboří. I když od obyvatel město vybírá pětisetkorunovou částku, peníze, které získá od trvale bydlících lidí a od obalové společnosti EKO-KOM, také nepokryjí veškeré náklady na systém provozu. Za odpad činily příjmy kolem 2,2 milionu korun. Výdaje za rok 2008 se ovšem vyšplhaly na třímilionovou částku. Rozdíl 775 tisíc korun tak muselo zaplatit město ze svého rozpočtu.

O padesát korun více letos zaplatí i obyvatelé Lišnice, tam vedení obce od nového roku zvýšilo poplatek na 500 korun.

Maximální poplatek se platí i v Českém Jiřetíně a Hoře Svaté Kateřiny.

Obyvatelé Bečova ročně zaplatí 496 korun. „Obec na odpadech prodělává, od obyvatel jsme vybrali kolem 600 set tisíc korun, ale 800 tisíc ještě musíme doplatit. Nejvíce nás finančně tíží velkokapacitní kontejnery,“ uvedl včera starosta Bečova Václav Turnovský.