Mostecká městská policie eviduje od 1. ledna už přes dvacet případů znečištění veřejného prostranství v okolí popelnic. Jedná se hlavně o vyhazování odpadu z kontejnerů, což se děje nejčastěji po půlnoci. „Přestupci ve tmě obcházejí jeden kontejner za druhým a probírají pytle s odpadem, které rozsypou vedle kontejnerů. Ráno nás pak všechny čeká nemilé překvapení v podobě nepořádku v okolí kontejnerů. Tyto přestupky strážníci řeší pokutou od 200 do 500 korun a přestupce veřejné prostranství uklidí,“ sdělil ředitel městské policie Jaroslav Hrvol.

Desítky dalších podobných událostí se do evidence nedostanou, protože se týkají lidí bez domova, kteří přehrabují nádoby denně. Pro strážníky to jsou „chroničtí vybírači kontejnerů“, u kterých represe nefunguje. „Strážníci je obvykle donutí k úklidu kontejnerových stání a vykážou je od kontejnerů,“ dodal ředitel.

Křižovatka ulic Topolová a Jana Palacha v Mostě.
Už se hledá projektant na změnu mostecké křižovatky, která bude okružní

Hlídky zaměstnávají nejen potulní vybírači. Strážníci v lednu řešili i porušení zákazu ukládat u popelnic věci, které tam nepatří. Byla to například mikrovlnná trouba, pračka nebo lednička. V těchto případech bývá pokuta vyšší, kolem 1 000 korun.

Pomůže moderní technologie

Městská policie začala nedávno používat na dálkové sledování ulic pokročilý analytický software, který umí vyhodnocovat obrazy a záznamy z monitorovacích kamer. Letos chce on-line verzi analytického systému rozšířit do všech problémových lokalit, kde mimo jiné umožní sledovat situace, kdy někdo nese objemný odpad ke kontejnerům nebo znečišťuje veřejné prostranství vyhazováním odpadu z kontejnerů.

„Systém můžeme nastavit tak, aby operátora upozornil, že se někdo pohybuje v pozdních nočních hodinách u kontejnerů, tedy v době, kdy k těmto přestupkům obvykle dochází. Jednoduše nás upozorní, že vstoupila osoba do předem vymezeného perimetru ve stanoveném časovém rozsahu,“ vysvětlil ředitel.

Upozornil však, že tolik kamer, aby mohly pohlídat všechny kontejnery ve městě, strážníci k dispozici nemají. „Snažíme se alespoň zefektivnit stávající městský kamerový dohledový systém, který čítá 94 kamer, právě využitím pokročilých technologií,“ dodal Hrvol.

Některé asfaltové cesty na Hrabáku byly kdysi zcela zarostlé, teď je u nich vyčištěný háj.
FOTO: Park Hrabák v Mostě nebude na jaře džunglí jako před deseti lety

Řada lidí nepořádek u popelnic dlouhodobě kritizuje. Potíže s tím mají třeba obyvatelé v ulici Pod Šibeníkem poblíž kina Kosmos. „Stává se to kolem třetí hodiny v noci, kdy sem chodí lidé bez domova, rabují popelnice a jejich obsah vyhází na zem,“ sdělil jeden z místních seniorů, který spoušť zjistí už při ranní procházce se psem.

V ulici Víta Nejedlého vedle Rozkvětu jsou problémy i kolem červeného kontejneru na drobný elektroodpad. „Bezdomovci jsou u něj každý den, furt lezou dovnitř, něco vytahují a pak po nich zůstane nepořádek. Elektronika se válí na zemi hned u silnice,“ sdělil muž, který na stanoviště vidí z okna. „Už jsem na to upozornil magistrát," dodal.

Odpad v Mostě

Svoz smetí mají Mostečané zdarma. Dalším benefitem, který za obyvatele hradí město, je možnost vyhodit objemnější věci do velkokapacitních kontejnerů. Ty se v pravidelných intervalech objevují v desítkách vybraných ulic a díky tomu se mohou lidé zdarma zbavit například starého nábytku, koberců, lina, lyží, kol, umyvadel, WC mís či textilu. Do těchto kontejnerů ale nepatří stavební odpad, elektronika, autobaterie a další nebezpečné odpady.

Popelnice v Mostě jsou často plné nesešlápnutých krabic a řada nádob nemá víka.
Popelnicím v Mostě chybí víka. Třídění brzdí nesešlápnuté krabice a petky

Technické služby chtějí letos svoz všech druhů odpadků zefektivnit. Každý z kontejnerů na území města dostane svůj čip pro vyhodnocování různých dat. „Zpřesní se například údaje o dílčí váze daného druhu svezeného odpadu nebo bude možné monitorovat, v jaký den byl daný kontejner svezen. Dalším přínosem čipování kontejnerů je efektivnější plánování svozových tras, a tím i například dosažení úspor za palivo pro svozová vozidla,“ informovaly na svém webu technické služby.

Co umí analytický software městské policie

Nový systém operačního střediska městské policie umí využít rozsáhlou síť kamerových bodů a pomoci městské i státní policii. Takzvaný vyhodnocovací software operátorům umožňuje zrychlené přezkoumání záznamů podle zadaných kritérií. Několikahodinový záznam umí systém během pár minut zanalyzovat a operátorovi vyhledá potenciálního pachatele například podle barvy oblečení nebo barvy či rychlosti vozidla. Systém pak zobrazí jen takové objekty, které analytik požaduje. Systém dokáže zásadně zrychlit práci techniků z řádu hodin na minuty.

Analytický software umí také kontrolovat chování davu, detekovat náhlou změnu směru, překročení stanovené čáry a narušení střeženého místa, detekuje otálení objektu, nehybný objekt, pád osoby nebo zanechaný předmět. V praxi to vypadá tak, že systém například upozorní pracovníky operačního střediska, že někdo začal náhle utíkat, upadl, nebo že někdo nese nezvykle velké břemeno, například objemný odpad ke kontejnerům. Policie ČR může systém využít pro forenzní analýzu kamerových záznamů při vyšetřování trestných činů.