Dvaaosmdesátiletý Jaroslav je hluchoněmý. Když ho mostečtí popeláři oblékli do pracovní bundy a postavili na stupínek kukavozu, seniorovy oči promluvily. „Mám velkou radost!“ sdělovaly okolí, když vyrazil na první vysněnou jízdu, zatímco nový parťák Jan Šivak ho u madla opatrně přidržoval.

Pan Jaroslav žije třicet let v jednom z Domovů sociálních služeb v Litvínově, kde je nadšeným ochráncem životního prostředí. „Jde všem příkladem. Aktivně třídí odpad a zapojil se i do sběru plastových víček,“ prozradil o něm sociální pracovník Michal Brožovič.

Když se řešily Vánoce, vyšlo najevo, že dědeček od malička touží stát se popelářem. Díky projektu Ježíškova vnoučata, ve kterém se zveřejňují přání opuštěných seniorů z celé republiky, se našel dárce ojedinělého zážitku. Seniora z Litvínova se ujaly Technické služby města Most. „Takové přání jsme ještě nikdy neplnili,“ svěřil se vedoucí provozu odpadového hospodářství Zdeněk Procházka.

Popeláři dědečka nejprve povozili na korbě vozidla v areálu technických služeb, pak ho usadili do kabiny řidiče a společně vyjeli k jednomu stanovišti na okraji Mostu, kde asistoval u vyprázdnění polopodzemního kontejneru na odpad.

Ježíškova vnoučata jsou projektem zaměstnanců a příznivců Českého rozhlasu, který s pomocí sociálních sítí a domovů pro seniory, zdravotnických zařízení a pečovatelských služeb informuje o vánočních přáních babiček a dědečků bez rodin a na internetu je propojuje s dárci.

Loni díky nim senioři dostali více než 13 tisíc dárků. Jsou to různé potřebné věci či zážitky. 

Pomoc osmiletému chlapci

V Mostě je před Vánoci na vzestupu i jiná dobročinnost. Na adventním jarmarku na 1. náměstí si návštěvníci kupují ve stánku organizace Rotaract club Most svařák, teplé oplatky a horkou čokoládu, čímž finančně podpoří ochrnutého osmiletého Davida Pidrmana z Mostu, který potřebuje polohovací vozík.

Další nápad dostal mostecký trhovec Vlastimil Kohout, který se rozhodl, že na opačném konci Čech předá 34 tisíc korun na vozík rodině pětiletého invalidy. Bylo mu ho líto, když o něm četl v tisku. „Chci udělat dobrý skutek, abych nešel do pekla, ale do nebe,“ řekl s nadsázkou Deníku.

V Mostě také vrcholí sbírka městské policie Daruj a zahřej, která do 20. prosince shromažďuje čisté zimní oblečení pro muže, ženy a děti v nouzi. Do akce se zapojilo několik neziskových organizací. Věci lze nosit do azylových domů v ulicích L. Štúra a M. Alše, do služebny asistentů prevence kriminality v pasáži U lva a do charitního šatníku v ulici J. Kříže.

Aktivní je i mostecká mládež. Vánoční charitativní koncert pro děti a matky v nouzi uspořádají ve čtvrtek 20. prosince studenti mosteckého gymnázia. Zazní koledy za doprovodu školního komorního orchestru pod vedením Martina Rufera.

Studenti přinesou i trvanlivé potraviny. Gymnazisté s učiteli navíc chystají okresní Vánoční charitativní florbalový turnaj, kterým podpoří sportovní rozvoj školy Western Cape v Jihoafrické republice.

Mosteckým dětem i dospělým k plnění přání slouží u radnice až do Vánoc pohádková Ježíškova pošta. Do pravidelně vybírané mobilní dřevěné schránky se hází dopisy a po otevření ruční pákou vypadne kartička s potvrzením o odeslání Ježíškovi. Adresáti si zásilky vyzvedávají v Turistickém informačním centru v přízemí. Pisatelé si přejí například lásku, hračky, oblečení či brýle.