Janov je první problematickou lokalitou v České republice, kde se Dělnická strana tak cílevědomě politicky angažuje. Důvod? Podle Vandase má strana na Mostecku velkou členskou základnu a v Ústeckém kraji bude kandidovat v krajských volbách. Vandas přiznává, že iniciativa v Janově může straně pomoci v získávání hlasů voličů.

"Janov je velké volební téma," potvrdil Deníku Vandas. Strana oslovuje hlavně dělníky a nezaměstnané. Sama se označuje za radikální opozici. Požaduje například povinné určování národnosti obyvatel v rodných a křestních listech a občanském průkazu, zrušení přistěhovaleckých táborů, zákaz homosexuálních sňatků, zákaz výroby, rozšiřování a prodeje tvrdé pornografie a zavedení trestu smrti. To část nespokojených janovských obyvatel ráda slyší. "Vím, že někteří obyvatelé jsou s Dělnickou stranou v kontaktu," řekl Deníku minulou neděli místostarosta Litvínova Martin Klika (ČSSD). Byl to on, koho radikálové a nacionalisté kritizovali při demonstraci na litvínovském náměstí v květnu 2007, kdy vrcholil tradiční pochod za mladíka Miloše Reha ubodaného Romem. "Cikáni, Cikáni, Cikáni!" křičeli výhružně na demonstraci radikálové, když se hovořilo o Janovu.

Nebylo proto překvapením, když ářčáářna letošní květnové manifestaci radikálů v Litvínově, kterou radnice chtěla zakázat, vystoupil místopředseda Dělnické strany Petr Kotáb. V obklíčení hlídkujících policejních těžkoděnců kritizoval úřady, soudy a požadoval znovuzavedení trestu smrti.

To, že se Janov zřejmě stane v Litvínově před volbami politickým tématem číslo jedna, naznačil minulý týden Petr Benda, krajský šéf ČSSD. Po schůzce vedení Litvínova a Dělnické strany reagoval sám od sebe stručným tiskovým prohlášením. „Jsem rád, že se radnice v Litvínově domluvila s radikální Dělnickou stranou, aby se situace v Janově řešila co nejklidnější cestou. Eskalovat spory a dělat z kohokoliv viníka sousedských sporů a dávat mu najevo, že ho čeká trest, je to nejhorší," uvedl Benda. Dodal, že věří místostarostovi Klikovi. "Kdyby potřeboval jakoukoliv pomoc, rád to pro něj udělám," uvedl Benda.

Vandas, který nemá za Janov odpovědnost jako radnice, zatím sbíral body. Po skončení jednání s radnicí navštívil se svými lidmi Janov. Ptal se obyvatel, jak snášejí soužití s nepřizpůsobivými sousedy. Rozdával Dělnické listy. "Lidi mi potvrdili, že situace není dobrá a že se nic nezlepšilo," řekl Deníku.

Hlavně ne moc politiky

"Janov bude některými stranami zneužíván k předvolební kampani. Je to skutečně politické téma," řekl Deníku zastupitel Patrik Ch. Cmorej ze Strany Zelených. Podle něj nic nového pod sluncem. Hledá se vhodný problém, nabídne se řešení a čeká se na voličskou odezvu. "Mnozí ale po volbách na své aktivity zapomenou a vše zůstane na bedrech komunálních politiků, kteří tu situaci znají a snaží se něco udělat," dodal Cmorej. Sociální problémy jsou podle Cmoreje velkým tématem i pro Zelené, řeší je ale komplexně. Janov byl místním tématem už při volbách v roce 2006.

"Já to nechci politizovat. Pro mě je jako pro starostu důležité, aby byl v Janově pořádek. Ať bude u moci kdokoliv, měl by se snažit pomoci obyvatelům bez ohledu na to, k jaké straně patří a měl by také usilovat o změnu zákonů, aby všem usnadnily práci," řekl Deníku starosta Litvínova Milan Šťovíček (ODS). Ocenil spolupráci s osadním výborem Janova, policií, neziskovými organizacemi a vlastníky domů.

Sídliště Janov politiky v klidu nenechá. Lidé vědí své. Jedna z obyvatelek sídliště dokonce založila na internetu rozsáhlé diskuzní stránky o Janovu (litvinovjanov.blog.cz). Prý z nich někteří vlivní lidé nemají radost.

"Tento blog vznikl z beznaděje obyčejných pracujících lidí z Janova, ze kterého se stalo romské ghetto plné nepřizpůsobivých lidí. Ti neberou ohled na nic a na nikoho. Mnoho lidí v debatách i na chatu nevěřilo, že to tak někde může vypadat. Takže vznikl tento blog," píše na svém blogu Martina, která bydlí v Janově přes 20 let. Na internetu zveřejňuje názory na Janov, fotografie, videa, články a diskuze o Romech, nezaměstnanosti, kriminalitě, politicích, drogách a lidských právech.

"Nejsem ani neonacista, ani fašista, ani pravičák, ani levičák a holou hlavu také nemám. Jsem z cikánského ghetta, a to, co se tu děje za posledních deset let, si nedokážete představit," tvrdí Martina na blogu založeném v dubnu tohoto roku.