Spory mezi mosteckou vládou a opozicí se dostaly na ulici, kde dosud manifestovali horníci nebo ekologičtí aktivisté. U sochy T. G. Masaryka na mosteckém 1. náměstí ve čtvrtek 21. února před 13. hodinou demonstrovala dvacítka opozičních zastupitelů z hnutí ANO, Sdružení Mostečané Mostu a seskupení Piráti a Zelení pro Most. S transparenty s nápisy „Dycky pro občany!“ a „Dycky od 15.00!“ inspirované televizním seriálem Most! protestovali proti posunu začátku zasedání zastupitelstva z tradičních 15 na 13 hodin. „Jsme přesvědčeni, že to není správné rozhodnutí,“ prohlásili.

Podle opozice brzký čas stanovený primátorem zkomplikuje zastupitelům uvolňování ze zaměstnání, navýší vyplácení náhrad mzdy a výrazně omezí možnost občanů zúčastnit se veřejného jednání zastupitelstva, kde se mohou vyjadřovat k projednávaným bodům a sdělovat v diskuzi své problémy, které je v Mostě tíží. Sochu prvního československého prezidenta zvolili proto, že je symbolem demokracie a zapojování veřejnosti do politického dění. „Věříme, že se zasedání vrátí na 15. hodinu, jak jsme o to písemně žádali,“ sdělila Irena Čapková ze Sdružení Mostečané Mostu (SMM).

Tichá manifestace na vylidněném náměstí trvala zhruba patnáct minut. Politici pak odešli do velkého radničního sálu na zasedání zastupitelstva, které začalo ve 13 hodin bez nich. Zpoždění opozice radní a ostatní zastupitelé nahlas nekomentovali. Před hlasováním o novém jednacím řádu Piráti a Zelení pro Most vytáhli transparenty znovu, aby upozornili na to, že primátor nevyhověl písemné žádosti opozice svolat shromáždění na 15. hodinu, jak bylo obvyklé v minulých letech.

„Na zahájení zasedání ve 13 hodin mi nepřipadá nic neobvyklého. Nedomnívám se, že bychom občany nějak omezovali,“ sdělil primátor Jan Paparega (ProMOST). Dodal, že celá záležitost není uzavřená a že se nebrání diskuzi. Podle něj se 13. hodina několikrát vyzkouší a pak se uvidí, co dál. Novinka má přinést více času na jednání.

Primátor opozici také napomenul, že transparenty na zasedání vrcholného orgánu města nepatří. Piráti a Zelení vysvětlili, že transparenty ukázali ve veřejném zájmu a že je to slušnější než přijít na zasedání v kraťasech. „Slušnost je někde jinde,“ ohradil se zastupitel Milan Rybák (SMM), který demonstraci nepodpořil a přišel do sálu v kraťasech.

Podle hnutí ANO neobstojí argument radních, že zasedání zastupitelstev některých měst začínají i dříve. Zastupitel Tomáš Ondrášek (SMM) s kolegy navíc doporučuje, aby se zasedání konala pravidelně každý měsíc vyjma letních prázdnin. Navzdory sporům opozice ocenila změnu jednacího řádu, který umožní vysílání zasedání zastupitelstva na internetu on-line a pak ze záznamu. Zastupitelstvo se ve zbytku zasedání obešlo bez hádek a dokázalo v klidu diskutovat.

V diskuzi občanů vystoupili dva Mostečané, jeden si stěžoval na rušivé srocování omladiny u bloku 265 a druhý na plánovanou výstavbu parkoviště na asfaltovém hřišti nad dětským domovem.

Další veřejná zasedání zastupitelů v tomto pololetí budou 25. dubna a 20. června.

Mostecké zastupitelstvo má 45 členů. Po loňských říjnových volbách řídí město menšinová vláda hnutí ProMOST s 16 zastupiteli, kteří mají bez koaliční smlouvy podporu ODS (4 zastupitelé) a KSČM (4 zastupitelé). Tradiční roli opozice zastávají ANO s 9, SMM s 8 a Piráti a Zelení pro Most se 4 zastupiteli. Městskou radu tvoří 9 zastupitelů z ProMOST, ze kterého jsou primátor i jeho dva náměstci. Komunálních voleb v Mostě se loni zúčastnilo jen 32 procent voličů, tedy necelých 17 tisíc z 53 tisíc Mostečanů starších 18 let.