17.55

Zasedání končí. Domů ještě nepůjdou radní. Mají svou mimořádnou schůzi.

17.51

V diskuzi se negativně hodnotí informovanost ze strany Unipetrolu.

17.40

Zastupitelé zaúkolovali starostku Kamilu Bláhovou, aby prosadila možnost lokálníhio vstupu do informačního sytému IZS.

17.38

Město bude po Unipetrolu požadovat stanovisko k prohlášení sepsané zaměstnanci, kteří bydlí v Litvínově.

17.31

O projednávání posledního bodu - o postupu města po havárii v chemičce - teď panuje vzácná shoda.

17.24

Přestávka skončila. O vzniku Výboru pro bezpečnost a ochranu obyvatelstva se bude jednat na řádném zářijovém zasedání zastupitelstva.

17.10

Byla vyhlášena přestávka. Zástupci Unipetrolu odcházejí.

17.02

Zastupitelé ČSSD navrhují zřízení Výboru pro bezpečnost a ochranu obyvatelstva.

16.42

Někteří lidé už z jednání odešli. Schůze ale pokračuje dál.

16.30

Probírají se jednotlivé body (požadavky) zaměstnanců Unipetrolu, kteří například chtějí, aby ve vyšetřovací komisi byl zástupce města.

16.17

Zastupitel Patrik Christian Cmorej (ČSSD) přednesl prohlášení občanů Litvínova, kteří pracují v Unipetrolu. Podle nich se v Unipetrolu podceňují rizika. Zastupitele vyzvali, aby k nehodě přistoupili s maximální odpovědností.

Šéf Unipetrolu, policie a lidé chtějí znát pravdu Dnešní článek v tištěném vydání Mosteckého deníku. „Budeme se podrobně zabývat příčinami mimořádné události ale hlavně možnostmi, jak jim předejít a bezpečnost provozu ještě více zvýšit," prohlásil šéf Unipetrolu Marek Świtajewski. Přestože hledání pravdy o příčině havárie teprve začíná, mezi lidmi už koluje několik neoficiálních verzí popisu událostí, které předcházely výbuchu. Zdroje se odvolávají na výpovědi zaměstnanců. Speciální vyšetřovací tým zatím ohledává místo nehody a zahajuje výslechy osob. „Jsme teprve na začátku," sdělila policejní mluvčí Ludmila Světláková. Vyšetřování potrvá měsíce. Bude třeba hodně znaleckých posudků. Obnovit provoz v místě požáru potrvá také měsíce. Vyčíslení škod má trvat v řádech dnů. Bude záležet na rychlosti průzkumu poškozeného zařízení. Mostecký deník 20. 8.

16.06

Na řadu znovu přichází chemička. Místostarosta Šťovíček: "Bylo by dobré tu ještě poděkovat hasičům a policistům za jejich zásah." Starostka Bláhová děkuje i dopravnímu podniku a zaměstnancům úřadu.

16.03

Začalo projednávání původně hlavních bodů, tedy přijetí dotací na několik investičních akcí. Zastupitelé přijetí schválili. 

16.01

Místostarosta Milan Šťovíček (STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ): "Mám vážné pochybnosti, že do ovzduší nic neuniklo. Jako město jsme nyní požádali o veškeré výsledky měření z krajské hygienické služby. Už máme první výsledky a z nich je patrné, že vše úplně v pořádku není. Až vše vyhodnotíme, rozhodně nic nebudeme tutlat."

15.59

Starostka Kamila Bláhová: "Řekla jsem informace, které mi byly poskytnuty."

(O tom, že nebyly naměřeny žádné nebezpečné hodnoty škodlivin, informovali i hasiči, hrdinové celého zásahu - více zde)

15.54

I kdyby něco uniklo, stejně nám to neřeknou, zní mezi přítomnými lidmi.

15.45

Zastupitelka Hana Žihlová (Sdružení Litvínováci) se omluvila, že podlehla emocím a ne příliš vhodně se vyjadřovala na sociálních sítích. Starostce vytkla, že v televizi řekla, že do ovzduší nic neuniklo, když za ní byl černý dým.

15.27

Starostka čelí návrhu k odstoupení. "Nehovořte o mě na sociálních sítích jako o Kamce. Pro vás jsem jen starostka nebo Bláhová," řekla starostka občanovi. Bláhová ke své rezignaci nevidí důvod.

15.20

Začala diskuze občanů. Jeden z nich vyzval starostku Kamilu Bláhovou (ANO) k rezignaci.

15.00 hodin

Na zastupitelstvo nedorazili Martin Klika (ČSSD) ani Daniel Volák (Hnutí Otevřená Radnice), hlavní tváře opozice.

S čím přišla na zastupitelstvo městská rada

Rada města v úterý 18. srpna vyzvala Unipetrol a složky integrovaného záchranného systému (IZS), aby přijaly taková opatření, která zajistí okamžité, objektivní a průběžné informování měst, obcí a jejich obyvatel o situaci při mimořádných událostech. Radnice chce iniciovat do konce roku změnu krizového plánu chemičky.

Město hodlá také do konce prosince prosadit možnost lokálního vstupu do informačního systému IZS v případě, kdy není definováno ohrožení Litvínova ze strany IZS, ale vyžaduje to situace při mimořádné události.

Radní se zároveň dohodli, že město vyzve vládu k okamžitému řešení zkapacitnění silnice I/27 Most – Litvínov a zabezpečení objízdných tras při mimořádných událostech. Očekávají také, že orgány státní správy pošlou radnici výsledky měření po výbuchu a požáru v chemičce.

Toto vše mají dnes řešit zastupitelé.

Svolání zastupitelstva doporučil v pondělí krizový štáb Litvínova, který zhodnotil všechny kroky města po mimořádné události v Unipetrolu. Politici mají řešit problematiku informovanosti obyvatel v době havárií. Starostka Kamila Bláhová v minulých dnech čelila kritice, že radnice informovala o havárii pozdě. Starostka se vůči tomu ohradila.