K uzavření sňatku z rozumu na čtyři roky mají blíž v Litvínově, kde by mohla nadále pohodlně vládnout většinová koalice ANO-STAN-KSČM. „Osobně bych tuto variantu upřednostňovala,“ sdělila místostarostka a lídryně KSČM Erika Sedláčková. Jak ale zdůraznila, ještě nic není definitivní. „Máme další kolo jednání,“ dodala. Místostarosta a lídr STAN Milan Šťovíček potvrdil, že diskuze pokračuje a koalice s ANO a KSČM se zatím jeví jako reálná. „Je to ta nejpravděpodobnější varianta, ale nelze to dopředu zcela předjímat,“ uvedl. Podle něj se analyzují setkání se všemi stranami v zastupitelstvu.

V politicky komplikovanějším Mostě se formují dva hlavní tábory, které hledají partnery pro ovládnutí radnice ve 45členném zastupitelstvu. Na jedné straně stojí vítězný ProMOST s 16 křesly a proti němu bývalá opozice s ANO s devíti křesly a Sdružením Mostečané Mostu (SMM) s osmi křesly.

Velcí rivalové se musejí opřít o podporu menšinových stran nebo případných přeběhlíků odkudkoli. Na svou koaliční šanci čeká klíčová trojka ODS, KSČM a Piráti-Zelení. Jejich kapitál je 12 křesel, každý má čtyři. „Dosud nás nikdo neoslovil. Jsme ochotni jednat s každým,“ sdělil v pondělí lídr KSČM Radek Belej.

ODS se od KSČM tradičně distancuje, ale do jednání s ostatními stranami vstupuje také jako atraktivní koaliční partner. „Rozhovory povedeme s ohledem na uplatnění našeho předvolebního programu,“ nastínil strategii lídr ODS Daniel Drtík.

Zastupitelé nového volebního seskupení Piráti a Zelení pro Most už společně řešili programové priority. „Rozhodli jsme se pro setkání se všemi zvolenými mosteckými stranami a probereme s nimi programové průsečíky,“ oznámili.

Tajemnice Čejková rezignovala

Povolební novinkou je také rezignace tajemnice mosteckého magistrátu Jany Čejkové. V pondělí 8. října její fotka a jméno zmizely ze seznamu zaměstnanců na webu města. „Výkonem funkce byla pověřena Miroslava Knížová,“ sdělila bez dalších podrobností mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.

Deníku se bývalou tajemnici nepodařilo kontaktovat. Její odstoupení zřejmě souvisí s politikou. Při senátních volbách v roce 2016, kdy jako šéfka registračního orgánu čelila tlaku mocných, Čejková nezrušila kandidaturu Aleny Dernerové z rozpolceného hnutí Severočeši.cz, přestože ji stáhla zmocněnkyně hnutí Hana Jeníčková, tehdejší zastupitelka SMM a bývalá náměstkyně. Její rival z vedení hnutí Jiří Zelenka stažení Dernerové přes tajemnici anuloval navzdory pochybnostem o jeho oprávnění. V době rozkolu uvnitř Severočechů.cz Dernerová (nyní zastupitelka za ProMOST) senátní volby před dvěma lety vyhrála, ale Nejvyšší správní soud je označil za neplatné. Čejková kvůli tomu čelí obžalobě z přečinu maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Soudní líčení k této kauze je příští týden.