SMM

„Volební program je hotový,“ řekl včera Deníku Vlastimil Vozka, lídr Sdružení Mostečané Mostu (SMM) a mostecký primátor. Sdružení, které s komunisty ovládá radnici, zašle příští týden novinářům pozvánku na tiskovou konferenci. Na ní oznámí podrobnosti své kampaně.
Sdružení tvrdí, že téměř vše, co před čtyřmi lety slibovalo, splnilo. A netají se tím, že pokud volby opět vyhraje, zachová to, co prosadilo. Město by pak například nadále platilo za mostecké školáky a seniory cestování MHD a za domácnosti svoz odpadů.
V čele kandidátní listiny má SMM současné zastupitele. Novými tvářemi sdružení jsou v první desítce lékařka a politička Alena Dernerová a právník Vojtěch Krejčíř.

OK

„Kampaň zahájíme v polovině září. Před tiskovou konferencí nechci detaily volebního programu prozrazovat,“ sdělil Petr Klepiš ze Strany zelených. Ta je v Mostě součástí koaličního projektu s názvem OK – Občanský kontext. Se Zelenými jsou v seskupení KDU-ČSL a nezávislí kandidáti. Lídrem OK je nestraník Pavel Weiss, současný mostecký zastupitel a v letech 2002 až 2006 náměstek primátora. „Chceme, aby se v politice neobjevovaly prvky nenávistného boje a zášti,“ nastínil Weiss směřování nové koalice, která chce zapojit veřejnost do rozhodování.

ODS

Mostecká ODS, kterou SMM před čtyřmi lety vytlačilo do opozice, zahájí volební kampaň 2. září při vinobraní, které bude sponzorovat. Podle Václava Hofmanna z ODS je volební program pro Most dokončen. K hlavním tématům bude patřit zejména ekonomika. ODS slíbí voličům rozumné hospodaření. „Budeme prosazovat, aby Most byl městem rozpočtové odpovědnosti,“ uvedl Hofmann. Lídrem občanských demokratů je bývalý hlavní manažer ODS Tomáš Ratiborský.

KSČM

Komunisté spustí kampaň v září. „Volební program máme připraven. Neděláme ho na poslední chvíli,“ řekl předseda OV KSČM Radek Belej. „Jednou z priorit je rekonstrukce městské knihovny,“ sdělil lídr KSČM Jiří Novák, současný mostecký radní.

ČSSD

V úterý zasedal volební štáb mostecké ČSSD. Odsouhlasila svůj volební program. Kampaň zahájí do 10. září.
„Jednou z našich priorit je zavedení akce Nulová tolerance po vzoru Litvínova,“ řekl Ľubomír Holý, předseda místní organizace ČSSD. Podle mosteckého lídra a zastupitele Karla Novotného se kampaň zaměří i na seniory a limity těžby. „Z peněz získaných prodejem domů Mostecké bytové chceme rozšířit kapacitu penzionů pro seniory, případně postavit nový penzion,“ sdělil Novotný.
Mostecká ČSSD bude podle něj prosazovat prolomení těžebních limitů.

Věci veřejné

„Volební program se tvoří, hotov bude do konce srpna,“ řekl David Kádner, poslanec Mostecka za Věci veřejné (VV). Jisté jsou podle něj dva body pro Most: řešení sociálně patologických jevů a boj s korupcí. Kampaň zahájí VV v polovině září. Lídrem pro Most je Jan Mazan.

DSSS

Dělnická strana sociální spravedlnosti má volební program až na pár detailů dokončen. „Kampaň zahájíme v září. V Mostě se zaměříme hlavně na nepřizpůsobivé obyvatele,“ řekl mostecký lídr DSSS František Žigrai, předseda místní stranické organizace.

OMMO

Hnutí Občané městu, město občanům (OMMO) spustí kampaň také v září. „Sázíme na kontaktní kampaň. Naši kandidáti půjdou za občany, budou se s nimi setkávat na ulicích a při akcích, které chystáme,“ sdělil lídr OMMO a senátor Vlastimil Balín.
Program hnutí má sedm bodů, od posílení hlasu občana po slevy pozemků pro podnikatele v rámci investičních pobídek. „Chceme nahradit populismus zavedených politických stran a hnutí výchovou, že ne vše, co je zadarmo, je sociální,“ dodal Balín.

TOP 09

Mostecká TOP 09 zahájí kampaň 15. září. „Volební program máme v kostce téměř hotov,“ sdělil mostecký lídr TOP 09 a bývalý zastupitel František Kačer. Podle něj zbývá doplnit druhou část programu o věci, které by pomohli lidem v konkrétních městských lokalitách, například v Šestistovkách a Sedmistovkách. Program má nabídnout řešení problémů v celkem jedenácti lokalitách, kde strana ještě sbírá údaje.