„K tomuto rozhodnutí mě přivedla skutečnost, že se mi nedaří prosadit plány, které jsem si při svém zvolení do funkce místostarosty předsevzal,“ oznámil Pavel Stehlík Deníku, těsně poté, co své rozhodnutí sdělil vedení města. Zatím se ke svému odstoupení nechce více vyjadřovat. „Připravuji prohlášení, se kterým vás seznámím,“ sdělil včera Stehlík při telefonickém rozhovoru. I když sdělil, že chce požádat o možnost zůstat radním, zastupitelstvo včera zvolilo do rady města zastupitele Miroslava Otcovského(ODS). Podle zákona totiž Pavlu Stehlíkovi skončil mandát a tak v radě zůstat nemůže. Rád by podle svého vyjádření i nadále zůstal až do konce funkčního období v zastupitelstvu města. Jestli bude mí město pouze jednoho místostarostu je zatím otázkou. Nový totiž zvolen zatím nebyl. Kompetence si zatím tedy rozebral starosta Litvínova Milan Šťovíček (ODS) a první místostarosta Martin Klika (ČSSD). „Konečné rozdělení kompetencí bude stanoveno na lednovém zasedání zastupitelstva,“ sdělil starosta.

Změny se ovšem nekonaly jen v Litvínově. Několik dní před Stehlíkem rezignoval v Braňanech na post místostarosty Vlastimil Tóth. „Jako důvod udal časovou tíseň,“ vysvětlil odchod svého bývalého kolegy starosta Braňan Vlastimil Krupka. Novou posilou vedení obce se tak stal Karel Tomeš.

O začátku letošního roku si vystřídalo křesla nejméně deset politiků z Mostecka či Litvínovska. Někteří nastoupili či odešli z vedoucích funkcí. Došlo i na výměny stranických kabátů.

Po únorové krizi ve vedení města Litvínova, při které přišel o křeslo tehdejší místostarosta Vladimír Vopelka, se udála další výměna. Místostarosta Meziboří Aleš Jedlička musel v dubnu skončit ve své funkci. „Důvodem je úspora a posílení strany ČSSD ve vedení města, tak jak to bylo při volbách plánováno,“ uvedl tehdy starosta Miroslav Huml (ČSSD). Podle opoziční strany ale byly důvody sesazení Jedličky zcela nesmyslné a proti jeho odvolání se také zastupitelé z ODS a SNK ohradili. „Poprvé za dvacet let máme na místě místostarosty profíka, který má zkušenosti a schopnosti. Nikdo nemůže říct, že by svou práci vykonával špatně. Přicházíme o velmi schopného člověka, který bude pro město velkou ztrátou,“ bránil Jedličku zastupitel Josef Zástava (ODS). Po odvolání se rozhodli členové ODS a nezávislí opustit své funkce v kontrolní a finanční komisi, dva členové odešli z rady města a vedoucí odboru životního prostředí se taktéž vzdala svého místa. Opoziční zastupitelé poté demonstrativně, společně s exmístostarostou, opustili místnost se slovy: „Téhle šaškárny se účastnit nebudeme!“

Svou rezignaci na jaře zvažoval i starosta Města litvínova Milan Šťovíček. Domníval se tehdy, že jeho kolegové jednali při odvolání místostarosty Vopelky za jeho zády. nakonec však po projednání na místním sněmu od rezignaci upustil a ubezpečil zastupitele, že na půdě ODS dochází ke zklidnění.