V diskuzi o chystané nákladné rekonstrukci městského kulturního domu Repre zaznívají nové myšlenky, které mohou posunout Most vpřed. Tedy pokud si budou aktéři debaty naslouchat. Diskuze se o víkendu konala v bývalých kasárnách, odborníci volají i po velké konferenci o budoucí podobě Mostu.

Externí konzultant projektu Repre architekt Ondřej Beneš upozornil, že velkou pozornost a kvalitní projekty si zaslouží nejen celé centrum města, ale i okolní sídliště, což prosazují místní občanské iniciativy. Dosluhující radní oznámili, že město připravuje architektonickou soutěž na hlavní část třídy Budovatelů, a primátor Jan Paparega hovořil o hledání společenské shody. Nyní se čeká, jaké priority si na další čtyři roky stanoví nová městská vláda, kterou by mělo zvolit zastupitelstvo na svém ustavujícím zasedání v úterý 20. listopadu.

Jiný přístup k rozvoji města, který by s účastí obyvatel odolal v budoucnu politickým změnám, by mohl vzejít z první konference o architektuře, urbanismu a veřejném prostoru v Mostě, kterou Beneš prosazuje. „Most je pro každého architekta obrovská výzva,“ uvedl Beneš na besedě v bývalých kasárnách, kde představil oponentní návrh proměny Repre a okolí. Podle Beneše, který je odborníkem na stavby druhé poloviny 20. století, není koncept modernistického Mostu dokončen a jeho centrum je nedostavěné. Vnést do něj novou energii znamená zohlednit širší vazby. „Měl by tu vzniknout nejen kvalitní objekt s dobrými návaznostmi, ale hlavně precedens pro řešení obdobných problémů,“ uvedl k Repre.

Doporučil také, aby si radnice nechala udělat jen dokumentaci k územnímu řízení a na další fáze vypověděla projekční kanceláři smlouvu. Interiér Repre by řešil architektonickou soutěží.

Kdy se začne opravovat? Nejasné

Kdy a jak se začne Repre rekonstruovat, není bez nové vlády jasné. Plesy tam ale mají být ještě v sezoně 2019/2020.

Podle Václava Hofmanna, zastupitele a ředitele Městského divadla v Mostě, které se na chodu Repre podílí, nebude možné kulturní dům provozovat direktivně jako dřív, ale podle potřeb veřejnosti. „Měl by to být také spolkový dům, který poskytne zázemí pro občanské aktivity,“ uvedl.

Před pár lety chtěl soukromý vlastník Repre zbourat a postavit místo něj komerční objekt. Město, které budovu získalo zpět, loni rozhodlo, že Repre upraví bez architektonické soutěže a přestěhuje do něj knihovnu. Zadaný projekt řeší i okolí budovy. Primátor Jan Paparega nedávno na webu města uvedl, že není vhodné centrum zcela urbanisticky přetvořit, ale spíše kultivovat s ohledem na původní kvality. „Ptejme se veřejnosti a odborníků, zejména urbanistů a architektů, na názory i formou uspořádání soutěží. Hledejme společenskou shodu na tom, jaké by mělo či mohlo naše město být,“ sdělil primátor.

Radní v pátek oznámili, že město chystá architektonickou soutěž na řešení veřejného prostoru od křižovatky u Rozkvětu po křižovatku u Prioru, který se má stát hlavní městskou třídou se zklidněnou dopravou a s lepší pěší zónou se zelení a cyklostezkou. Soutěžní porota by se měla poprvé sejít v prosinci, vyhlášení soutěže se předpokládá v lednu 2019.