Krušnohorská poliklinika v Litvínově otevřela v budově Podkrušnohorské nemocnice následné péče nový pokoj. Ten je výjimečný tím, že se jedná o pokoj s paliativní péčí a je určený pro pacienty trpící nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo konečném stádiu. Mezi hlavní cíle paliativní péče patří zmírnění bolesti a tělesných i duševních strádání pacienta, zachování jeho důstojnosti a klidu, ale zároveň i poskytnutí podpory jeho blízkým.

„Pokoj umožňuje pacientům trávit poslední chvíle života společně se svými rodinnými příslušníky v soukromí a klidu. Blízkým pacienta nabízí kromě jejich přítomnosti během dne i možnost přespání,“ řekla jednatelka polikliniky Hana Sošková.

Nová oddělení NIP a DIOP v mostecké nemocnici vede primářka Lucia Prusíková.
Nemocnice v Mostě zachrání víc lidí. Nový tým otevře dvě ojedinělá pracoviště

Lůžko, televize i vybavená kuchyňka

Nově otevřený pokoj je rozdělen na část pro pacienta a část, která poskytuje zázemí jeho doprovodu. V pacientově části nechybí zdravotní lůžko, speciální polohovací křeslo a další potřebné pomůcky. Doprovod může přebývat v obývacím pokoji, ve kterém se nachází rozložitelné lůžko a televize. V místnosti je také vybavená kuchyňka i s lednicí a mikrovlnnou troubou.

Rodinný pokoj paliativní péče se nesnaží suplovat funkci hospice v nedalekém Mostě, který je pro poskytování paliativní péče určen primárně. „Naší snahou je přispět k zajištění péče i v případě obsazenosti hospicu či v případě, že jsou rodinní příslušníci nemocného nepojízdní,“ upřesnila Sošková.

Studie bloku 60 v Mostě, rekonstrukce na domov pro lidi s demencí.
Opuštěný dům v Mostě se změní na domov pro nemocné s demencí

Na otevření rodinného pokoje paliativní péče se přišli podívat také zástupci města Litvínova, kteří jeho vznik uvítali. Dorazila místostarostka Erika Sedláčková a místostarosta Milan Šťovíček. Ten byl z pokoje unešený. „Je to velice pěkně udělané, vkusně a útulně. Musím polikliniku ocenit za kus práce, který tady udělala a díky kterému může lidem nabídnout zase další možnosti péče,“ řekl Šťovíček.

Paliativní medicína se v České republice začala výrazněji rozvíjet až od 90. let minulého století. Od té doby ušla dlouhou cestu, ale úkolů do budoucnosti je stále spousta. Patří mezi ně například paliativní péče o dětské pacienty.