„Rekonstrukce budovy Územního odboru Most je zatím ve fázi projektové přípravy. Samotná rekonstrukce budovy je naplánována na rok 2021,“ sdělila Deníku krajská policejní mluvčí Jana Slámová.

Zorganizovat přemístění policejních týmů a jejich techniky bez výpadku služeb nebude jednoduché. Bezpečnostní složky musejí najít na delší dobu vyhovující náhradní zázemí, ze kterého budou dohlížet na pořádek v celém rajónu a řešit kriminalitu. Mostecká radnice možná kvůli tomu odloží svůj projekt demolice opuštěné 17. Základní školy v ulici Okružní na panelákovém sídlišti Liščí Vrch (Sedmistovky). Policie by totiž mohla dočasně sídlit právě ve školním komplexu, který tvoří několik propojených a vyklizených pavilonů.

Mostecká Policie ČR má svou centrálu ve výškové budově nedaleko nádraží.Zdroj: Deník/Martin Vokurka

„Registrujeme zájem Policie ČR, která by chtěla využít celou budovu jako provizorní zázemí v době rekonstrukce sídla Územního odboru Policie ČR v Mostě. Předpokládáme, že tento zájem bude v letošním roce oficiálně potvrzen,“ informovala náměstkyně primátora Markéta Stará. Pokud se obě strany dohodnou na využití bývalé školy, policie by v ní podle náměstkyně působila minimálně do roku 2022.

Vietnamci z celého Ústeckého kraje přijeli do buddhistického kulturního centra Pagoda v Mostě na slavnost Vu Lan.
Vietnamci v Mostě slavili dušičky. Při svátku Vu Lan uctívají předky a rodinu

Policie zatím nechce předběžná jednání komentovat a nechává si čas na rozmyšlenou. „Využijeme nabídku jakýchkoli volných prostor, které budou potřebné a vhodné k přestěhování útvarů územního odboru v době probíhající rekonstrukce,“ uvedla policejní mluvčí.

Město svou 17. ZŠ zrušilo v roce 2005, ale dosud se ji nepodařilo prodat ani pronajmout. Demoliční záměr se letos objevil ve strategickém plánu rozvoje města. Škola by se mohla zbourat už za rok a náklady se odhadují na 34 milionů korun. Město by ušetřilo, pokud by získalo dotaci od státu, který zároveň podporuje výstavbu nových veřejně prospěšných objektů. Do rekonstrukce panelové školní budovy projektované za totality se radnici nechce.

„Investice do přestaveb budov z 80. let je zpravidla dražší než stavba budovy nové. Zvlášť to platí u budov se specifickým určením, jako je škola,“ upozornila náměstkyně primátora. Nezájem investorů si lze proto podle ní vysvětlit tím, že jakákoli rekonstrukce musí splnit současné normy na budovy, což by investici prodražilo.

Mostecký autodrom
Autodrom v Mostě začal nabízet nový kurz v terénu pro endura

Hlavní policejní budova je staršího data. Otevřela se v roce 1979, kdy vznikal městský obvod 6, tehdy čtvrť Bohumíra Šmerala, což je dnešní sídliště mezi konečnou tramvají u nádraží a parkem Šibeník. O nevyhovujícím stavu budovy, která se opravuje jen částečně a za provozu, se hovoří už řadu let. Výškový kancelářský objekt s krytými garážemi, který kdysi sloužil také armádní pobočce, navrhl Vojenský projektový ústav, jenž nemohl počítat se změnami v policejní práci po roce 1989. V ulici Václava Řezáče je také bývalý kryt civilní ochrany, který nyní slouží jako parkovací dům.