Na sociálních sítích se objevily zvukové nahrávky, které krátce popisují situaci v Litvínově v době pandemie koronaviru. Na záznamu zazní například jméno člověka, který měl ve městě onemocnět jako první, a varování, že celý Litvínov půjde do karantény. Věc si převzali kriminalisté. Prověřují podezření z trestného činu šíření poplašné zprávy. „Případem se zabýváme,“ sdělila mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Na jednom záznamu neznámý muž hlásí, že skupina osob nedávno oslavovala ve dvou provozovnách, kde měl být i Litvínovan později pozitivně testovaný na koronavir. Na další nahrávce neznámá žena reaguje na stejnou oslavu a oznamuje, že Litvínov bude kvůli nákaze zavřený jako město Litovel.

Nahrávky jsou součástí obav a klepů, které doprovázejí stav nouze. Minulý týden pražská policie začala řešit podobnou audiozprávu z internetu, podle které vláda chystá celoplošný zákaz pohybu. Premiér Andrej Babiš to označil za nesmysl. Autorka se poté sama přihlásila na policii.

Počet nakažených na Mostecku mezitím vzrostl. Litvínov v pondělí odpoledne oznámil další případ nákazy koronavirem. „Druhý člověk si v Litvínově vyslechl zprávu od lékařů, že má pozitivní nález na COVID-19. Tento člověk není v žádné spojitosti s prvním případem z minulého týdne. Společné mají to, že nakažený je od propuknutí příznaků v karanténě a má velmi slabý průběh nemoci,“ informovala litvínovská radnice.

Mostecká nemocnice už třídí všechny lidi, kteří přijdou k lékařům na kontrolu. Veřejnost má návštěvy ordinací omezit na minimum a raději volit nejprve telefonické spojení. 

Nevycházejte zbytečně a noste roušky

Místní úřady nadále žádají obyvatele, aby dodržovali nařízení, vycházeli ven v rouškách a co nejvíce se zdržovali doma. „Na aktuální situaci bychom si měli najít také pozitiva,“ upozornila náměstkyně mosteckého primátora Markéta Stará. Podle ní je čas věnovat se věcem, na které běžně nezbývá čas. Doporučuje číst knihy, sledovat filmy, hrát společenské hry nebo si jen povídat v rodinném kruhu. V pondělí také na dálku poděkovala dobrovolníkům.

Radnice rozdala například stovky roušek, které ušili zaměstnanci Městské knihovny Most, 7. ZŠ, 10. ZŠ, školek Lidická a Hutnická a ZUŠ Moskevská. Roušky od nich dostaly Dětský domov v Mostě a Městská správa sociálních služeb, kterou podpořili ušitými dary či ovocem také Buddhistické kulturní centrum Pagoda v Mostě, Milan Krám, Ivana Hvězdová či Lenka Růžičková.

Roušky vyrábí také místní vietnamská komunita. „Snažíme se. Kdo může, tak pomáhá,“ řekl Thong Lang, který používá šicí stroj na chalupě v Krušných horách.

Švadlenkami se staly i zaměstnankyně dopravního podniku, mosteckého divadla a desítky odsouzených mužů z Věznice Bělušice. Ti šijí ochranné pomůcky pro kolegy z cel a pro zaměstnance věznice. V Mostě se dobrovolníci sdružili třeba na facebookové skupině Most si pomáhá a Pomoc do domu v Mostě a okolí.

Město Most má krizovou linku na číslech 476 448 436 a 735 701 485 určenou pro seniory, kteří potřebují nakoupit potraviny a léky.

Litvínov má podobnou službu na čísle 778 527 295.

Koronavirus v Česku