Policie v Mostě začala prověřovat okolnosti nešťastné události na dětském oddělení místní nemocnice. Došlo tam totiž k předávkování šestnáctiměsíčního batolete běžným lékem na snížení horečky a bolesti. Dítě po dvojí nitrožilní aplikaci desetinásobného množství přípravku skončilo ve vážném zdravotním stavu ve Fakultní nemocnici v Motole.

Policie, která se o případu dozvěděla z médií, zjišťuje kvůli podezření z možného protiprávního jednání podrobnosti a chystá výslechy zainteresovaných osob. „Případem se zabývá z úřední povinnosti služba kriminální policie a vyšetřování,“ sdělila policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Lávka k poliklinice se budou bourat.
Lávka na pohotovost je zavřená, musí se oklikou přes centrální příjem

Na událost, která se stala o víkendu, upozornila televize Nova informovaná matkou dítěte. Chlapec v batolecím věku se v mostecké nemocnici léčil od čtvrtka 22. března s rotavirovou infekcí. „Druhý den hospitalizace při podání paracetamolu dvakrát s intervalem šest hodin dochází k chybnému podání této léčivé látky, a to v dávce 650 mg místo ordinovaných 65 miligramů, tudíž během 12 hodin dítě dostává dávku 1300 miligramů paracetamolu (nitrožilně). K zjištění této okolnosti dochází až šest hodin po podání druhé chybné dávky,“ citovala televize z propouštěcí zprávy z mostecké nemocnice.

Chlapcův stav se po předávkování zhoršoval, proto ho v sobotu transportovali do nemocnice v Motole, kde je pod dohledem specialistů.

Mohlo jít o chybu sestry

Společnost Krajská zdravotní, pod kterou mostecká nemocnice spadá, případ rovněž prošetřuje.

Podle první analýzy měla chybovat zdravotní sestra, která se po incidentu nepodílí na poskytování zdravotní péče. „Podávání medikace je standardizovaný proces. Podle šetření v tomto případě došlo k neúmyslnému selhání jednotlivce při podání léku,“ sdělil náměstek generálního ředitele Krajské zdravotní Jiří Mrázek.

Případ profesního omylu v Mostě se může stát součástí společenské debaty o situaci sester v tuzemském zdravotnictví. Česká asociace sester dlouhodobě upozorňuje, že mnohým z nich hrozí totální vyčerpání, takzvaný syndrom vyhoření. „Práce sestry je nesmírně namáhavá a těžká po psychické i fyzické stránce. Sestra nese na svých bedrech obrovskou zodpovědnost a je pod velkým stresem,“ sdělila Deníku prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová. Sestry často neznají víkendy, svátky, slouží přesčasy a jsou zahlcené nadbytečnou administrativou.

Ilustrační foto
Plavání, brusle, lyže. Radnice plánuje rozhýbat školáky

Podle asociace přicházejí do styku často i se smrtí, ale zároveň čelí nedostatečnému finančnímu ohodnocení i uznání ze strany státu a veřejnosti. „To vše se podepisuje na odchodu sester do zahraničí nebo za lepšími podmínkami zcela mimo obor, na stále menším zájmu absolventů o studium a na celkové personální krizi oboru,“ dodala Šochmanová.

Dětské oddělení mostecké nemocnice získalo renomé jako součást sítě perinatologických center, kterých je v ČR celkem 12 a řeší nejzávažnější stavy během těhotenství, porodu a šestinedělí. V Mostě dokážou zachránit děti, které váží při narození pouhých 500 gramů.