Stejně jako používají k natáčení kulisy ulic či budov filmaři, také policisté chtějí mít vlastní Hollywood. Tak se dá s nadsázkou shrnout záměr Krajského policejního ředitelství Ústeckého kraje, které plánuje na Ústecku vybudovat multifunkční výcvikové centrum.

VYUŽIJÍ HO VŠECHNY ZÁCHRANNÉ SLOŽKY

„Využijí ho policisté, záchranáři i hasiči včetně dobrovolných, a to jak z Ústeckého kraje, tak ze sousedního Karlovarského a Libereckého. Cvičit zde mohou zásah při požáru, hromadné nehodě nebo zákrok v nepřehledných prostorách," říká koordinátor projektů krajského ředitelství Milan Babičík s tím, že celý záměr vyjde zhruba na 50 milionů korun. Náklady má pokrýt evropská dotace.

„Výstavbu plánujeme v tomto programovém období, tedy do roku 2020," doplnila policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Součástí centra má být několikapodlažní budova a taktéž 250 metrů dlouhá ulice, simulující část opravdového města. Chybět nebude ani náměstí, kulisy domů, křižovatky, kruhový objezd, semafory, přechod pro chodce, stacionární a pohyblivé objekty, autobusová zastávka nebo část vlakového nádraží.

CENTER BUDE CELKEM PĚT

Taktická budova zase zaujme audiovizuálními efekty nebo možností zadýmení.

„Doposud nic takového neexistuje. Center plánuje policejní prezidium po republice pět, aby pokryly všechny kraje," doplnil Babičík.

Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje (ZSS ÚK) má vzdělávací a výcviková střediska. Jedno je v Ústí, druhé na výjezdové základně v Chomutově.

„Vize policejního centra je zajímavá. Jako záchranáři neustále trénujeme naše zdravotnické dovednosti a znalosti. Na celý rok máme plán školení s tím, že každá složka má své středisko. Jednou za čas se pak potkáme na taktických cvičení, kde jsou rovněž policisté a hasiči," doplnil mluvčí ZSS ÚK Prokop Voleník.

HASIČI VYBÍRAJÍ PODLE MÍSTA

Hasiči žádné výcvikové centrum nemají. „Máme školní výcviková zařízení, kde pořádáme kurzy pro hasiče, to ale nemá s cvičením jako takovým nic společného. Pokud cvičíme, vybíráme si různé specifické prostory," dodal mluvčí Hasičského záchranného sboru ÚK Lukáš Marvan.