„Po obou pátráme už přes deset let,“ řekla Deníku mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková.

Některé lidi z Mostecka, po kterých policie vyhlásila pátrání, lze najít v celostátní databázi pohřešovaných a hledaných osob. Seznam s fotkami a popisem je přístupný na webu ministerstva vnitra.

Díky všímavosti lidí a rychlému jednání zaměstnanců mosteckého dopravního podniku nepřibude na seznam další ztracený senior, jemuž v zimě hrozilo venku podchlazení.

Dispečer MHD oznámil tento týden ráno strážníkům, že autobusem číslo 30 jede od nemocnice starší muž v „nočním“ oděvu. Dispečer uvedl, že autobus zastaví na Skupovce.

Vyslaná hlídka tam zjistila, že se jedná o 86letého muže. Byl ve spodním prádle, měl berle a byl zmatený.

„Hlídce sdělil, že je v mostecké nemocnici hospitalizován dva dny a že se chtěl jen na chvilku podívat domů za svou manželkou,“ uvedl pro Deník mluvčí městské policie Luboš Trojna.

Hlídka opatrně posadila dědečka do auta a odvezla zpět do nemocnice. Tam si ho podle Trojny převzal ošetřující personál interního oddělení.

Vedení nemocnice připustilo, že se podobné úniky občas stávají a že jim nelze zabránit. Zpřísnění režimu by omezilo ostatní pacienty a jejich rodiny. „Nemocnice je otevřené zařízení, ale, bohužel, někteří pacienti si z něj dělají holubník a přidělávají nám tím starosti,“ řekl mluvčí nemocnice Jiří Vondra. Svéprávný pacient má svobodu pohybu. Personál nemůže každého hlídat a lustrovat. Pacienti chodí například běžně do kantýny.

V Mostě žije nejvíce starých lidí pohromadě v městském domově pro seniory Astra. Sociální pracovníci se v něm starají o více než tři sta babiček a dědečků s různým omezením včetně Alzheimerovy demence. Kvůli ní mají postižení klienti zvláštní režim.

Jaká opatření zavedl domov, aby se mu senioři venku neztráceli?

„Máme recepci. Že by někdo vyšel ven ve spodním prádle a my si toho nevšimli, to ne, to se za mého ředitelování ještě nestalo, “ řekl Vlasta Jakubcová, ředitelka Městské správy sociálních služeb v Mostě. Podle Jakubcové recepční obyvatele domova dobře znají. Při jakémkoliv podezření se vyptávají. Navíc řada seniorů s těžším postižením chodí ven jen s ergoterapeutkami.