Případ dvaadvacetiletého muže souvisí s ovlivňováním voleb v Litvínově. Je podezřelý z toho, že společně s již dříve obviněným čtyřiadvacetiletým mužem z Teplicka nabízel desítkám sociálně slabých na sídlišti Janov 200 korun a večerní zábavu s občerstvením zdarma za hlas pro určitou stranu. V případě odsouzení oběma hrozí trest od šesti měsíců do tří let vězení.

Ve dvou okrscích na sídlišti Janov výrazně uspěli sociální demokraté. ČSSD v nich získala 47,2, respektive 58,28 procenta hlasů. Celkový zisk v Litvínově přitom měla 13,66 procenta. O možném kupčení s hlasy se v Litvínově mluvilo už v roce 2010, prokázané ale nebylo. Výsledky letošních voleb v Litvínově nikdo u soudu nezpochybnil.

Policisté obvinili z maření přípravy a průběhu voleb a referenda také muže středního věku za pokus o ovlivnění voleb v Malém Březně na Mostecku. "V předvolební kampani měl několika lidem nabízet obálky s penězi a alkoholický nápoj za volbu určité politické strany," uvedla Bartošová. Oslovení lidé podle ní nabídku nepřijali. Volby v Malém Březně u soudu nikdo nezpochybnil.

Litoměřický soud už za kupčení s hlasy potrestal padesátiletého muže trestem odnětí svobody na devět měsíců s podmínečným odkladem na 18 měsíců. Padesátiletý muž z Litoměřicka podle obžaloby nabízel před volbami třem lidem u lovosické ubytovny pro sociálně slabé odvoz k volební místnosti a 500 korun za hlas pro určité volební uskupení. Z policejního vyšetřování vyplývá, že oslovení lidé nabídku odmítli.

Policie prošetřuje možné kupčení s hlasy ještě v Chomutově, Kadani, Bílině, Rumburku, Šluknově a Ústí nad Labem.