Policie bude v Mostě rozdávat reflexní vesty i praktické reflexní tašky vhodné na nákupy ve večerních hodinách. „Zaměříme se hlavně na seniory," sdělila v pondělí Mosteckému deníku mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Akce začne v úterý v 7 hodin ráno a potrvá do 9 hodin. Ve středu bude pokračovat ve stejnou dobu. Skupinka policistů bude postupně navštěvovat okolí různých mosteckých hypermarketů a supermarketů, kde bude hovořit s chodci a rozdávat jim zdarma pomůcky na zvýšení viditelnosti.

Cílem kampaně, která začala již loni, je naučit chodce používat reflexní prvky. BESIP ve spolupráci s policií rozdá v ČR při svých akcích během roku minimálně 500 tisíc reflexních pásků, na 100 tisíc reflexních tašek pro seniory a desetitisíce reflexních tkaniček a placek pro mladé. „Je nezpochybnitelné, že reflexní materiály, i jen obyčejné pásky na kotnících nebo zápěstích, zvyšují výrazně bezpečnost chodců," sdělil Martin Farář, vedoucí BESIP.

Zákon zavedl od února povinnost pro chodce používat reflexní prvky mimo obce. V obcích je nošení dobrovolné, ale odborníci doporučují zvýšení viditelnosti i tam. Například v roce 2014 bylo při nehodách v ČR usmrceno celkem 112 chodců, z toho více než polovina v nočních hodinách.

Podle BESIPu je reflexní materiál v noci vidět na třikrát větší vzdálenost než bílé oblečení. Reflexní předměty se mají dát nejlépe ke konci rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu.

Reflexní a fluorescenční předměty nejsou drahé. Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovací prvky, samolepky a pásky na ruku lze pořídit například v galanteriích nebo v obchodech s jízdními koly, případně na internetu.