V úterý 16. dubna EDUteam, který se stará o program, zavítal na 10. Základní školu Zdeňka Štěpánka v Mostě. „Bylo to poučné. Dozvěděli jsme se dost zajímavé věci,“ ohlédl se za programem Aleš Lederer z 9. B. Ve stejném duchu po vystoupení z EDUbusu hovořila jeho spolužačka Nikola Žáková. „Mně se to líbilo moc, navíc jsem zjistila, že na chemii nejsem zase tak hloupá. Klidně bych si to zopakovala,“ svěřila se.

Program EDUbusu je rozdělen do dvou částí. Dopoledne se žáci účastní badatelské a experimentální výuky, kterou si každá škola vybírá ze třinácti různých programů. „Největší zájem je o robotiku a pokusy se suchým ledem,“ uvedl šéf EDUteamu Jiří Havlík. Dopolední program je přístupný také pro učitele školy, kteří mohou navštívit ukázkovou hodinu.

Odpoledne pak učitelé mají možnost vyzkoušet vše, co mobilní laboratoř nabízí. „Pro pedagogy máme zajímavé nápady, jak zatraktivnit výuku. Jedním z nich je třeba takzvaný nápadník jednoduchých pokusů pro realizaci bez drahých pomůcek,“ přiblížil Havlík.

„I když nejsem chemik, ale angličtinářka, tak mě to, co jsme viděli při ukázkách, zaujalo,“ řekla třídní deváťáků Petromila Drusová s tím, že chemikáři si určitě přijdou na své.

O projekt je velký zájem

EDUbus podporuje Nadace Unipetrol. „Projektu jsme věřili od samotného začátku, a proto Nadace Unipetrol podpořila jeho start. Poprvé jsme jej společně představili v dubnu loňského roku v Litvínově a letos byl prakticky okamžitě zamluvený na měsíce dopředu. Navíc školy si jej žádají pro své žáky opakovaně,“ připomněla ředitelka nadace Julie Růžičková.

Podle ní je to skvělý projekt, který by ale nebyl úspěšný bez výjimečného týmu. „Jsou to pedagogičtí a didaktičtí matadoři, kteří dělají dobře svoji práci. Důkazem jsou nadšení žáci, ale i učitelé, kteří laboratoř na kolečkách navštívili,“ dodala Růžičková.

Dnes se chemici představí opět v Mostě, a to na ZŠ Václava Talicha. Za týden budou hostovat u základní školyv obci Bečov, den na to u ZŠ Okružní v Mostě. Ve čtvrtek 25. dubna přijede EDUbus na ZŠ Svážná v Mostě, aby se hned následující den představil na základní škole v Braňanech. Svou letošní tour skončí v úterý 30. dubna u Základní školy Obránců míru v Mostě.