Eliška odešla 1. června odpoledne od své matky v Havrani. Řekla, že pojede do Mostu, a od té doby o sobě nedala vědět. Policejní pátrači ji už měsíc nemohou nikde najít. Ve středu 22. června pročesali území obce, ale marně.

„V současné době nemáme další skutečnosti k danému případu ke zveřejnění,“ sdělil Deníku mostecký policejní mluvčí Václav Krieger.

Pohřešování Elišky patří mezi nejsložitější případy tohoto druhu. Policie prověřila mnoho poznatků, ale žádný nepřinesl pozitivní informace o výskytu mladé ženy na konkrétním místě.

Trpí zdravotními problémy

Eliška mimo jiné trpí zdravotními problémy a podle letáku neměla u sebe při odchodu z domova žádné léky. „Vzhledem ke svému onemocnění může být v ohrožení života,“ mohou se kolemjdoucí dočíst na zastávce u Kahanu.

Eliška je vysoká asi 155 centimetrů, hubená, má hnědé vlasy, ale v době zmizení je měla obarvené. Na zápěstí pravé ruky má vytetovaného draka s hlavou králíka a na levém kotníku tetování růže. Naposledy byla viděna v černých riflích, černé mikině Vans, černých sportovních botách Nike a nesla tmavý batoh. Kdo ji v posledních týdnech někde spatřil, má ihned volat tísňovou linku 158. To se týká i dalších lidí, po kterých policie v okrese Most pátrá.

Pohřešovaná Eliška Šírová
Dvacetiletá dívka z Mostecka zmizela. Policie žádá o pomoc veřejnost

Ve veřejně přístupné celostátní databázi Pátrání po osobách bylo k 30. červnu 23 žen a 84 mužů z Mostecka. Skoro všichni jsou takzvaně hledaní. Je totiž rozdíl mezi hledaným a pohřešovaným člověkem. Pátrání po pohřešovaných obvykle iniciuje rodina či někdo z blízkého okolí.

V kategorii hledaných se pátrá z podnětu policie nebo soudu. Jedná se třeba o lidi obviněné či podezřelé z porušení zákona, nebo o osoby, které se po odsouzení vyhýbají vězení. Například po hledaném Jiřím Carvanovi policie pátrá už přes 17 let, ani Petr Cisar není od roku 2005 k nalezení.

Případ pohřešovaného seniora se šťastným koncem

U pohřešovaných dopadl v poslední době šťastně případ seniora, po kterém se slehla zem 30. dubna. Oznámení o zmizení přijala večer policejní stanice v Meziboří. Jednalo se o diabetika s vysokým krevním tlakem a Parkinsonovou chorobou. Nemocný senior ráno odjel svým autem na lov ryb. Kam, to se nevědělo. Od oznámení o pohřešování o sobě nepodal žádnou zprávu a nebyl dostupný na mobilu.

Policisté s ním už měli jednu zkušenost. Špatně chodící muž náhle zmizel v září 2020, kdy byl vypátrán poblíž vodní přehrady Fláje.

Ilustrační foto
Litvínovan jedl i sto prášků denně. Obvolával lékaře a nemocnice a vymýšlel si

Akce tedy začala znovu a hlídkám policie pomáhali litvínovští strážníci. Pátrači vycházeli z toho, že naposledy byl s ještě funkčním mobilem lokalizován v okolí Louky u Litvínova a měl by jít směrem k chemičce. Při prohledávaní neobydlené krajiny s lesíky a loukami ho jedna z hlídek před půlnocí téhož dne našla nedaleko břehu rybníka na kypách u Litvínova. Byl při vědomí, ale nemohl chodit. Na vyšetření ho odvezla sanita.

Potřebovali si vyčistit hlavu

„Složitost jednotlivých případů je velice individuální,“ sdělil Krieger. Přestože policie většinu pohřešovaných vypátrá do několika dnů od oznámení, existují případy, kdy přes veškerou snahu, pomoc médií a veřejnosti se dosud některé lidi vypátrat nepodařilo. Pátraní však podle mluvčího nepolevuje.

Mnohokrát se už stalo, že pohřešovaní si potřebovali jen „vyčistit hlavu“ a pak se sami vrátili k rodině, nebo je policie vypátrala na základě poznatků obyvatel. „Není ani nezvyklé, že se pohřešované osoby zdržují nebo přímo žijí v zahraničí,“ dodal Krieger.

Při pátrání po pohřešovaných policie nerozlišuje, zda se jedná o dospělého či nezletilého. Vždy ale vychází z konkrétní situace a okolností. Něco jiného je takzvané Dítě v ohrožení, kdy se pomocí Národního koordinačního mechanismu pátrání po pohřešovaných dětech zapojují do hledání média. Těchto případů však naštěstí není mnoho.