Premiér Nečas by mohl Mostu závidět. Zatímco česká vláda musí v parlamentu urputně bojovat o každý nový zákon, situace na mostecké radnici připomíná párty na prosluněné pláži.

K návrhům mosteckých radních opět nikdo neměl výhrady. Při prvním letošním zasedání zastupitelstva se ani nediskutovalo. Vládla tam opět zvláštní pohodička plná pochval, tykání, potřásání rukou a úsměvů jako ve filmech pro pamětníky. Zasedání ale bylo kratší než kino s Oldřichem Novým. Zastupitelé dokázali desítky věcí svorně odhlasovat za pouhých 35 minut.

V balíčku předem dohodnutých a rychle schválených usnesení ovlivní nejvíce lidí asi pět rozhodnutí. Most koupí s pomocí EU dvě nízkopodlažní tramvaje na trasu Nádraží – Interspar a zahájí nový program prevence kriminality. Ten obsahuje i nákup kamer pro centrum a Sedmistovky. Důležitou novinkou je i schválení zadání 9. změny územního plánu. Ta má umožnit výstavbu například obytných budov na dalších šesti místech ve městě, třeba vilek u Matyldy, ve Vtelně a starobince v novém parčíku po zbouraném kinu Zahražany.

Město také předá své dlužníky Mostecká bytové. Převezme 101 milionů korun dluhů. „Mostecká bytová je velmi úspěšný vymahač pohledávek,“ vysvětlil náměstek primátora Karel Novotný.

Zastupitelé odkývli i dotace pro 16 neziskovek, kterým radní rozdělili 2,4 milionu korun. Dobročinné spolky žádaly o 10,5 milionu.

Politici řešili i Chánov. Zvedli ruku pro dodatečné práce v rekonstruovaných blocích 2 a 11. Půl milionu si město vezme z úvěru.

Zastupitelstvo má 45 členů. Nadpoloviční většinu má Sdružení Mostečané Mostu, které je v koalici s ČSSD a ODS. KSČM, která si část vlivu udržela v komisích a výborech, má pět zastupitelů a TOP09 dva.