„Upozorňujeme obyvatele, aby byli opatrní při vpouštění cizích lidí do svých domovů. Zvláště pozorní by měli být starší občané,“ uvedla Iveta Kardianová, tisková mluvčí SČVK s tím, že svojí důvěřivostí se senioři velice často vydávají napospas podvodníkům. „Zkušenosti s falešnými odečítači či odečítačkami mají i zákazníci naší společnosti,“ dodala Kardianová. Na severu Čech pod jménem této společnosti například vystupovaly čtyři ženy. „V Ústí nad Labem se vymluvily na kontrolu potrubí. Podvodnicím uvěřila 85letá paní, kterou záhy okradly o peníze,“ popsala jeden z případů mluvčí.Někdy podvodníci používají praktiky, které mají u důvěřivců vzbudit pocit bezpečí. „U případu, na který si vzpomínám, instalovala děčínská firma seniorům bezpečnostní kukátka na dveře za dvě stě korun, senioři ale zaplatili o jednu nulu navíc, tehdy to šetřila i Policie České republiky,“ řekl Luboš Trojna, mluvčí strážníků.Na Mostecku jsou na podobný průběh podvodů lidé neustále upozorňováni. Jak mostecká, tak i litvínovská městská policie má své pracovníky prevence, kteří se snaží na případ setkání s podvodníkem lidi připravit.

„Pokud k nějakému případu dojde, upozorňujeme na to hned přes média, naše manažerka prevence kriminality má často besedy s ohroženými skupinami lidí,“ potvrdil velitel Městské policie Litvínov Zdeněk Urban a dodal, že lidé i využívají možnosti přivolat na ověření totožnosti pracovníka firmy právě litvínovské strážníky. „Není důvod, aby lidé váhali. Pokud si nejsou jistí, mohou zavolat na městskou policii,“ dodal Urban.
V letošním roce tento velitel zaznamenal zatím jeden případ, mostecký policejní mluvčí Trojna zatím žádný, což potvrdila i Ludmila Urbanová z Policie ČR. Neznamená to však, že by na Mostecku k žádným podvodům nedošlo. „Ti lidé se za to stydí, když je někdo takovým způsobem okrade. Pokud se ale jedná o vyšší částky, tak za námi přijdou,“ řekla Deníku Jana Čapková, manažerka prevence kriminality. Nejbližší preventivní přednášku pořádá v salónku kulturního domu v Lomu v úterý 19. června od dvou hodin odpoledne.
Preventistka mosteckých strážníků Lucie Jungmannová lidem vždy radí, aby neotvírali nikomu cizímu. „Měli by mít třeba řetízek na dveřích a taky kukátka. Navíc, když dělají firmy nějaké opravy, tak dávají vždy předem vědět na nástěnkách. Každý si tak může na firmu zavolat a ověřit si, zda jde o pracovníka firmy,“ dodala Jungmannová. Lidem také poradila, aby pracovníky rozhodně nenechávali v místnostech bytu samotné. „Nikdy by taky neměli mluvit o své finanční situaci, jako že si jdou třeba druhý den pro důchod,“ vysvětlila Jungmannová.