Policie začne vyšetřovat tři nejmenované Mostečany podezřelé z podvedení radnice při rozdělování sociálních dávek. Podle úředního nařčení se obohatili o celkem 180 tisíc korun. Jeden příjemce dávky například dostal peníze na někoho, kdo vůbec neexistoval. „Zatajil smrt osoby, o kterou pečoval. Odbor sociálních věcí to zjistil při běžných kontrolách,“ řekl Luboš Pitín, náměstek primátora pro školství, kulturu, sociální věci, zdravotnictví a informatiku.

Radnice je přesvědčena, že škoda nevznikla neznalostí nebo neúmyslnou chybou žadatelů. Proto na ně podá trestní oznámení. Je to velmi neobvyklé, protože radnice je řadu let zvyklá odhalené přeplatky jen standardně vymáhat a řešit jako dluhy.

Vedení města připustilo, že kontroly zjistily i další prohřešky, ale prokázat podvody by se zřejmě nepodařilo. Odvolává se na konzultace s policií. Obvinění tří lidí má veřejnost chápat i jako výstrahu, aby ti, co pobírají dávky, uváděli pravdivé údaje a nesnažili se podvádět. „Je to i v rámci prevence,“ komentovala trestní oznámení náměstkyně primátora Hana Jeníčková.

Před půl rokem město evidovalo 737 dlužníků, kteří mu nevrátili 6,5 milionů korun dávkových přeplatků. Případy za 1,9 milionu předalo město exekutorovi, další řešilo třeba splátkovým kalendářem nebo krácením dávek.

Tvrdými postihy a policejními zákroky proslul spíše Litvínov. V rámci své Nulové tolerance bral lidem dávky třeba za sběr kovů, protože někteří jedinci si vydělávali bokem i desítky tisíc korun. Trestal také řidiče, kteří si pro podporu jezdili neohlášeným autem. Od ledna by měl nové případy řešit stát. „Agendu jsme předali úřadu práce,“ upozornila Vlasta Nekolová, vedoucí odboru sociálních věcí a školství litvínovského městského úřadu.

Stát a všechny radnice by měly při dalších kontrolách spolupracovat, protože městům zůstává terénní sociální práce.

Dávky: Zajímavé události v roce 2011

Důchodkyně z Mostu (72 let) si vymyslela přepadení, aby dostala k penzi peníze od sociálky. Dva týdny zbytečně zaměstnávala policisty.
Úředníci magistrátu kontrolovaly počty lidí v Chánově a ověřovali, zda údaje v žádostech o dávky souhlasí se skutečností. Výsledek prověrek úřad nezveřejnil.
Sdružení radnic, firem a odborů z Ústeckého kraje v Mostě navrhlo, aby česká vláda celoplošně zavedla karty na výplatu dávek s denním limitem 200 korun a přídavky na děti omezila jen na tři děti v rodině.