Nečekaně osobní útok na čtyři představitele krajské moci zahájil podnikatel Jiří Zelenka, mostecký radní a kandidát hnutí Severočeši.cz, které chce ovládnout krajský parlament.

V otevřeném dopise „Otázky pro hejtmana“ Zelenka formou desítek dotazů kompromituje hejtmana Jiřího Šulce (ODS), vedoucího jeho kanceláře Aleše Konopáska, ředitele Správy Severočeského kraje Policie České republiky Jiřího Vorálka a krajského radního Pavla Koudu (ČSSD). Zelenka uvedl otázky nadpisem Organizovaný zločin v Ústeckém kraji.

„Všichni lidi v tomto kraji by měli vědět, že žijeme v organizovaném zločinu a že nikdo na to nereaguje, ani policie, ani soudy,“ sdělil Deníku Zelenka. Otázky s choulostivým obsahem nejprve nechal rozeslal z centrály hnutí prostřednictvím elektronické pošty, pak je zveřejnil na webových stránkách hnutí.

Zelenka to udělal šalamounsky. Klade otázky. Neříká, ten udělal to, ten udělal tohle. Otázky ale formuluje tak promyšleně, že čtenář nabývá dojmu, že jmenovaní skutečně spáchali zločiny.

Na co a jak se Zelenka ptá? Tady je příklad:

„Pane Koudo, řekněte, co vás přivedlo k užívání drog? Můžete občanům sdělit, kterou drogu preferujete? Je to kokain? Je pravda, že ho máte doma 1kg a rozdáváte ho?“

Zelenka jde ještě dál: „Sdělíte všem občanům, přes jakou firmu jste si chtěl naposledy vyprat peníze?“.

A Zelenka jde ještě dál: „Je pravda, že jste pro kamarády, poslance (ČSSD), kteří chtěli lovit zvěř u vojenského prostoru Doupov, dokázal místním lidem protiprávně zrušit provozování práva myslivosti? Stačilo vám k tomu ovlivnění správních řízení v obcích (Podbořany, Kadaň), výměnou za dotační tituly ve školství a zastrašováním úředníků? Potvrdíte občanům, že ČSSD ovládá mafie?“

Deník rozeslal Zelenkovy otázky všem, kterých se týkaly, a požádal o stanoviska, zda to, co naznačuje Zelenka, je pravda. Pavel Kouda otázky označil za skandální vrchol nevraživé kampaně hnutí Severočeši.cz.

„Zelenka se chová jako blázen. Zoufale kope kolem sebe, protože už ví, že volby nevyhraje,“ řekl Kouda Deníku při telefonickém rozhovoru. Podle něj Zelenka lže a těsně před volbami chce zmanipulovat veřejné mínění, aby poškodil ČSSD. „Na ty absurdní otázky, které mi klade prostřednictvím médií, nebudu přeci odpovídat. To je pod mou úroveň. Ať on dokáže, že to, co o mě tvrdí, je pravda!“ dodal.

„Za svoji osobu mohu čestně prohlásit, že jsem se nikdy ve svém životě ničeho protizákonného nedopustil. Svoji bezúhonnost budu obhajovat všemi dostupnými legálními prostředky,“ sdělil Aleš Konopásek. Jeho jméno se objevilo v otázce, kterou Zelenka klade hejtmanovi: „Víte, že vedoucí Vaší kanceláře Aleš Konopásek je pod krycím jménem Kaprál, spisová značka 165656 a 229305, evidován jako bývalý příslušník Hlavní správy rozvědky Státní bezpečnosti?“

„Když scházejí ideje a argumenty, přichází na řadu nejpokleslejší styl předvolební kampaně – lži a pomluvy,“ reagoval Konopásek.

Jiřímu Šulcovi dává Zelenka 19 otázek. Například: „Dělal jste jednu práci za poslední čtyři roky, co by nebyla zlodějna?“ „Pane Šulci, co myslíte, je vaše jednání a jednání vašich spolupracovníků mimo jiné organizovaným zločinem?“ „Nevadí vám, že Vašim dětem budou lidé říkat, že jejich táta byl největší loupežník v kraji, který poškodil ODS?“

„Nebudu panu Zelenkovi zvyšovat předvolební prestiž tím, že bych se jako hejtman vyjadřoval k nesmyslným lžím, které ostatně z oprávněné obavy před mou reakcí právní cestou formuloval do hrubých, lživých a zcela nesmyslných otázek. Nebudu vést volební kampaň v režii pana Zelenky,“ reagoval ve svém stanovisku Šulc.

Policejní šéf Jiří Vorálek se nemohl ve stanoveném termínu vyjádřit, protože byl na služební cestě.

Zelenka Deníku sdělil, že to, co v otázkách říká, může doložit. Jinak by otázky nezveřejnil. „Těším se, až na mě podají trestní oznámení, konečně by se to začalo řešit veřejně,“ řekl a dodal: „Já tyto lidi neobviňuji. Obviňuji systém, který vytvořila tato a předchozí vláda.“

„Občané jsou z politiky unavení, většina ji ani nesleduje. Chce-li na sebe nové politické hnutí upoutat pozornost, vsadí na skandální kampaň. Stejnou metodu volí i Dělnická strana, která by si jinak přístup do médií nezajistila,“ uvedl pro Deník politolog Lubomír Gombos, odborník na politické systémy zemí východní Evropy.

Názor politologa Lubomíra Gombose: „V Evropě tradičně existují strany, které vsadily na populistická a jednoduchá témata. Italská Liga severu postavila kampaň na sloganu „Dost Říma, dost daní!“ (nebo „S Ligou proti lupičskému Římu!“), což připomíná naše „Co jiní rozkradli, my rozdáme!“. V Moldavsku zase vítězná Komunistická strana přišla se sloganem „Nedovol, aby se naše země dostala pod kriminální vládu žluto-oranžového moru. Nedovol jim znovu rozkrádat Moldavsko! Řekni této špíně NE!“ (žlutá a oranžová – volební barvy pravicových stran – pozn.). Je důležité najít jednoduchého nepřítele, na kterého lze ukázat a obvinit ze všech potíží. Když se na ty slogany podíváte, tak vlastně Severočeši.cz jsou ještě mírní.“
Otázky pro hejtmana Jiřího Šulce, člena ODS, od Jiřího Zelenky
1.Víte, že vedoucí Vaší kanceláře Aleš Konopásek je pod krycím jménem Kaprál, spisová značka 165656 a 229305 evidován jako bývalý příslušník Hlavní správy rozvědky Státní bezpečnosti?
2.Jste znám svým ostře protikomunistickým postojem. Nevadí Vám tedy, že jeden z Vašich nejbližších spolupracovníků je bývalý estébák?
3.Musí mít zaměstnanci krajského úřadu na vedoucích funkcích negativní lustrační osvědčení?
4.Můžete občanům kraje potvrdit, že první mluvčí Ústeckého kraje musela ze svého místa okamžitě odejít, když se zjistilo, že byla spolupracovnicí StB?
5.Můžete, pane hejtmane, potvrdit, že pan Konopásek pro Vás z objemu každé krajské zakázky vybírá minimálně 8,5% ?
6.Je výběrčím i pan Daniel Ježek?
7.Pracuje u vás pan Konopásek vzhledem k vaší „nebezpečné činnosti“ hejtmana také jako bodyguard?
8.U kterých firem máte podíl na zisku?
9.Pane hejtmane, zajistíte podpis nevýhodné smlouvy na 15 let firmě Synlab o pronájmu laboratoří pěti krajských nemocnic poslední den ve funkci? Toto podvodné výběrové řízení, které jste sám dohodl, s výdělkem více než jedné miliardy, poškodí všechny v Ústeckém kraji. Budete tu se svojí rodinou ještě schopen žít? Nevadí vám, že Vašim dětem budou lidé říkat, že jejich táta byl největší loupežník v kraji, který poškodil ODS?
10. Je vám jasné, že to, co ukradnou „obyčejní zloději“ za celý rok v tomto kraji, se dá ve vztahu k Vašim loupežím nazvat drobným přestupkem?
11.Přiznejte občanům, kolikrát a za co jste byl vyšetřován a kdo zajistil ztrátu vyšetřovacích spisů?
12.Vzpomínáte si, jak na Váš podnět bylo z prostředků krajské nemocnice zapůjčeno 20 milionů lidem, kteří koupili nemovitost od správce konkurzní podstaty? V následujícím měsíci ji prodali za dvojnásobek a peníze se zase vrátily zpět. Jakou jste dostal odměnu?
13.Ve stejném stylu se odehrála akce Rybenor, kdy lidé kolem vás získali podvodně firmu v hodnotě 170 milionů korun za pouhých 9 milionů. Nevadí Vám, že hlavní aktérka této kauzy, členka ODS paní Tomčová, stále pracuje na krajském úřadu a to na odboru, který má na starost stomilionové dotace z Evropských fondů?
14.Myslíte si, že když podepíšete podvodnou, nebo nevýhodnou smlouvu pro kraj, že nejste zloděj?
15.Dělal jste jednu práci za poslední čtyři roky, co by nebyla zlodějna?
16.Jak říká jeden myslivec: „Na každou svini se vaří voda“. Myslíte, že se to týká i Vás?
17.Pane Šulci, co myslíte, je vaše jednání a jednání vašich spolupracovníků mimo jiné organizovaným zločinem?
18.Z Fondu hejtmana jste dal 10 milionů korun chomutovskému podnikateli Fojtíkovi na výstavbu záchodků na Kamencovém jezeře. Stal jste se poté tichým společníkem firmy, jejíž je jednatelem? Víte, kdo tuto firmu skutečně vlastní?
19.Pane Šulci, povězte, jak ovládáte soudnictví v kraji? Proč Vás ještě nikdo nezavřel? Patří krajské soudnictví do organizovaného zločinu?
Otázky pro ředitele Správy Severočeského kraje Policie České republiky Jiřího Vorálka, od Jiřího Zelenky
1.Můžete občanům v kraji vysvětlit, jak je možné, že se ztratily vyšetřovací spisy hejtmana Šulce a bývalého primátora Mostu Bártla? Jak lze takovou věc zařídit? Kdo Vás k tomu nutil?
2.Máte přehled o tom, kde tyto spisy leží dnes? Chcete vědět, kde leží? Myslíte, že se tato informace dá koupit?
3.Můžete občanům kraje vysvětlit, jakou funkci má u policie pan Kouda, krajský radní za ČSSD?
4.Myslím, že nějakou funkci asi mít musí, když si může dovolit nařídit monitorovat Jiřího Zelenku, který prý dle Koudy chce zmanipulovat volby.
5.Kolik špatných politiků z ODS a ČSSD vám zadává úkoly?
6.Sdělte občanům, kolik vyšetřovacích spisů je „ u ledu“, protože po jejich došetření by mohly být stíhány krajské špičky ODS a ČSSD?
7.Vámi odeslaný mail na 1500 adres v kraji, kde napadáte předního kandidáta Severočechů.cz pana Schwarze, je hrubým vměšováním policie do politiky. Můžete občanům vysvětlit, proč dva dny před odesláním uvedeného mailu, pan Kouda, radní za ČSSD, přesvědčil své dva spolustraníky Novotného a Holého, aby na mosteckém zastupitelstvu vystoupili s Vaším textem? Pan Kouda Vám snad tento dopis vytvořil?
8.Stíháte hejtmana Šulce za podněcování rasové nenávisti prostřednictvím billboardů, které nechal vyvěsit v několika městech kraje? Nestačí snad jako svědectví dopis Dělnické strany o podpoře hejtmana a zjednání nápravy situace v Janově pomocí Ochranných sborů této strany? Nezdá se vám, že něco takového je úkol pro někoho jiného?
9.Podporujete organizovaný zločin tím, že nekonáte?
10.Uvědomujete si, že jste porušil zákon o policii a jste zralý na odchod z funkce a od policie vůbec? Dočkáte se také v tomto případě pravidelné měsíční mnohatisícové výsluhy? Jak se na toto budou tvářit občané, kteří se na organizovaném zločinu nepodílí?
11. Myslíte si, že je etické zaměstnávat jako občanského pracovníka svého kamaráda, pana Hamerleho, když v případě jiných to etické není?
12.Jste hrdý na to, co jste dělal 16 let v této funkci? Není čas na to, aby vás někdo vystřídal?
13. Mohl byste tento text předat svému policejnímu nikoli politickému vedení?!
14.Pro mne, pro občana Jiřího Zelenku jste ubožák, pane řediteli. Bohužel, představujete obraz této společnosti.
Otázky pro Aleše Konopáska, vedoucího kanceláře hejtmana a agenta Kaprála, od Jiřího Zelenky
1.Můžete občanům potvrdit, že jste v minulosti jako pracovník „Kubiceho“ útvaru (ÚOOZ) sbíral po kraji spisy, ve kterých byl prověřován hejtman Šulc, bývalý primátor Mostu Bártl a další lidé?
2.Vydíráte těmito spisy hejtmana Šulce, nebo Vás zaměstnává dobrovolně? Sdělte občanům, kde tyto spisy jsou, a za jakých okolností se Vám některé ztratily? Víte, kde některé z těchto spisů leží? Copak neexistuje žádná centrální evidence spisů v nejvyšších složkách policie?
3.Vybíráte pro organizovanou skupinu hejtmana Šulce minimálně 8,5 % z každé krajské zakázky?
4.Uvědomujete si, že organizovaný zločin také Vaší zásluhou prorostl do ODS a ČSSD? Není Vám ze sebe jako z bývalého policisty špatně?
Otázky pro čelního představitele ČSSD a člena Rady Ústeckého kraje Pavla Koudu, od Jiřího Zelenky
1.Cítíte se dobře, po té co jste vyházel z ČSSD staré sociální demokraty, ovládl stranu a začal hlasovat s ODS a tím přeměnil ČSSD na ODS-B?
2.Dostal jste od hejtmana Šulce funkci radního pro školství v kraji s tím, že si budete moci brát provizi ze zakázek z oblasti školství jako odměnu za ovládnutí ČSSD? Jak pružné a „upřímné“je Vaše levicové zaměření, je dobře patrné na Vašem společném hlasování s ODS.
3. Také si myslíte, že by pro občany bylo zajímavé vědět, kolik miliard proteklo odborem školství, který máte na starost?
4.Můžete sdělit občanům, z jejichž daní jste placen, která firma a za kolik Vám postavila vilu?
5.Myslíte si, že Váš životní standard odpovídá Vašemu měsíčnímu příjmu?
6.Je pravda, že jste pro kamarády, poslance (ČSSD), kteří chtěli lovit zvěř u vojenského prostoru Doupov, dokázal místním lidem protiprávně zrušit provozování prává myslivosti? Stačilo vám k tomu ovlivnění správních řízení v obcích (Podbořany, Kadaň), výměnou za dotační tituly ve školství a zastrašováním úředníků?
7.Potvrdíte občanům, že ČSSD ovládá mafie?
8.Pane Koudo, řekněte, co vás přivedlo k užívání drog? Můžete občanům sdělit, kterou drogu preferujete? Je to kokain? Je pravda, že ho máte doma 1kg a rozdáváte ho?
9.Potvrdíte občanům, že jste požadoval po dvou pracovnících policie, aby před krajskými volbami našli něco na Ing. Zelenku? Podařilo se jim něco najít? Uvědomujete si, že většina obyvatel tohoto kraje se živí poctivou prací?
10. Přiznáte občanům, že ze všech oprav škol z krajského rozpočtu vybíráte desátky?
11. Zveřejňujete na internetu poptávku na opravu škol, aby se mohl přihlásit každý, tak jak se to provádí již dva roky v Mostě? Zveřejňujete i výsledky těchto výběrových řízení?
12. Sdělíte všem občanům, přes jakou firmu jste si chtěl naposledy vyprat peníze?
Celé písemné stanovisko Jiřího Šulce: „Nebudu panu Zelenkovi zvyšovat předvolební prestiž tím, že bych se jako hejtman vyjadřoval k nesmyslným lžím, které ostatně z oprávněné obavy před mou reakcí právní cestou formuloval do hrubých, lživých a zcela nesmyslných otázek. Nebudu vést volební kampaň v režii pana Zelenky. Jsem ovšem připraven odpovědět na jakoukoli otázku redaktorů Mosteckého deníku, jako ostatně vždy.“
Celé písemné stanovisko Aleše Konopáska: "Na úvod musím uvést, že nemám oficiální informaci o tom, že by se někdo také oficiálně a veřejně přiznal k autorství uvedeného hanopisu. Pakliže ovšem někdo, kdokoli, má důkazy o jakýchkoli protizákonných jednáních, je jeho nejen občanskou, ale i zákonnou povinností tyto skutečnosti oznámit orgánům činným v trestním řízení. Pokud důkazy scházejí, autoři takových pomlouvačných a bezdůkazných textů se obracejí pouze na média. S jediným cílem. Upoutat na sebe pozornost. Každý profesionální novinář, ale i každý občan se musí sám rozhodnout, jakou váhu a důvěryhodnost bude takovému materiálu přisuzovat. Za svoji osobu mohu čestně prohlásit, že jsem se nikdy ve svém životě ničeho protizákonného nedopustil. Svoji bezúhonnost budu obhajovat všemi dostupnými legálními prostředky. Ačkoli se mi příčí odpovídat na smyšlené otázky, jsem ochoten uvést, že pro výkon vedoucího úředníka jsem musel splnit obligatorní požadavky dle zák. č. 312/2002 Sb, o úřednících, včetně předložení tzv. „lustračního osvědčení“, tedy osvědčení, kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České republiky. Rovněž jsem držitelem Osvědčení Národního bezpečnostního Úřadu (NBÚ), které mne opravňuje k seznamování s utajovanými skutečnostmi určitého stupně utajení. Osvědčení na uvedený stupeň utajení dostane fyzická osoba na základě několikaměsíční prověrky NBÚ včetně prověření finančních záležitostí její i jejích rodinných příslušníků. Nikdy jsem nebyl a ani v současné době nejsem členem žádné politické strany, nekandiduji v letošních volbách do krajského zastupitelstva. I přes to jsem byl, proti své vůli, vtažen do předvolebního politického boje nekorektním způsobem. Závěrem chci dodat: „Když scházejí ideje a argumenty, přichází na řadu nejpokleslejší styl předvolební kampaně – lži a pomluvy.“