Je červenec roku 2023 a kopec Lajsník, který je součástí města Mostu, je téměř neprůchozí. V lokalitě, kam dřív lidi chodili na letní procházky a v zimě sáňkovat, se už skoro nedá ani venčit pes. Úpatí kopce pokrývají houštiny a přes metr vysoká tráva, pod kterou mizí cesty vyšlapávané po staletí.

Reportér Deníku, který se prodral porostem a přešel kopec křížem krážem, nepotkal ani jednoho člověka, jen různé druhy hmyzu a rostlin. Například motýlů je tam víc než v jiných částech Mostu. Na severní straně, kde vládne les s jehličnany, leží na suché půdě velké množství spadlých stromů a větví.

Zdroj: Martin Vokurka

Oproti minulým letům na první pohled ubylo odpadků, ale pod vrcholem je jich stále dost. Příbytky bezdomovců vypadají opuštěně. Zbytky ohnišť v lese ale nevěstí nic dobrého. Požár by tu mohl být velký problém. U kopce, za rušnou silnicí, je panelákové sídliště Pod Lajsníkem.

Dříve tomu tak nebylo

Vrch Lajsník v Mostě v pondělí 3. července. Výhled na sídliště z úpatí.Zdroj: Deník/Martin VokurkaJak je zřejmé ze starých map, v první polovině 19. století Lajsník zcela zapadal do mostecké kulturní krajiny, využívané převážně k zemědělství. Ještě před 2. světovou válkou nebyl kopec zalesněný. Dominovaly na něm louky, zahrady a pole, které se táhly až k Rudolicím a starému Mostu. Lesní porost zabíral jen malou část kolem plochého vrcholu.

Po vysídlení německého obyvatelstva a zejména v éře socialismu hospodářský význam Lajsníku upadal. Nekosené či nespásané plochy kdysi opečovávané sedláky začaly zarůstat keři a dřevinami.

Obnova vinice nevyšla

Mostecký vinař Ivan Váňa chtěl před 15 lety na vrchu Lajsník obnovit zapomenutou středověkou vinici. Na kopci jsou totiž dosud patrné terasy.

Lajsník má nadmořskou výšku 308 metrů. Je tedy nižší než Ressl (413 m), Hněvín (407), Špičák (399), Široký vrch (386) a dokonce než Šibeník (320), který je dnes moderním lesoparkem s řadou atrakcí pro rodiny s dětmi.

„Chci vrátit vinice tam, kde jsou,“ řekl tehdy Deníku Váňa, který uvažoval s Českým vinařstvím Chrámce vysázet révu přibližně na jednom hektaru.

Vinař, který obnovil prastaré vinice na kopcích Hněvín a Široký vrch, hodlal městský pozemek na Lajsníku koupit.

Připravované budování vinice, kterou měl ochránit dřevěný plot, bylo dokonce součástí změny územní plánu města, ale ze záměru nakonec sešlo.

Kopec Lajsník a jeho blízké okolí patří mezi mostecké lokality, kde lze podle městské vyhlášky venčit psa na volno, tedy bez vodítka.