Přibližně 150 lidí bude v průvodu Reho 2008, který každý rok sleduje policie a který se snaží narušit anarchisté. Podle programu, který má Deník k dispozici, ohlášená akce potrvá, včetně přesunů z Mostu do Litvínova, čtyři hodiny. Oficiální část, kterou chtěla zakázat litvínovská radnice, ale soud její zákaz zrušil, začne přibližně ve 14.20 pochodem ulicemi Litvínova k Mírovému náměstí. Tam má akce skončit v 16 hodin po smutečních projevech. Řečníci budou zřejmě kvůli větší ostražitosti úřadů opatrnější než loni, kdy shromáždění ostře kritizovalo nepřizpůsobivé Cikány, situaci v Janově a neschopnost státních a městských institucí.

Pořadatelé piety šíří mezi svými příznivci písemné pokyny, které musí během pochodu a shromáždění dodržet. Chtějí zabránit provokacím a zákroku policie. Na připravované projevy mají právní rozbor.

„Pietu nepořádá žádná organizace či hnutí. Je řádně ohlášena, povolena a bude probíhat v souladu se zákonem. Nevidím důvod, proč bychom ji měli rušit. Tato tradiční akce nemá v republice obdobu,“ řekl Deníku hlavní pořadatel Petr Cicko.

Vzpomínková akce se koná za zesnulého Miloše Reha, ubodaného před devíti lety u litvínovského nádraží Romem.

Podle vedení města Litvínova došlo v minulém období během pochodu do centra města a po ukončení akce k hrubému narušení veřejného pořádku a tím k porušení zákonů. Proto radnice pochod do centra letos zakázala. Pořadatelé se od porušování zákona distancovali a odvolali se ke krajskému soudu. Ten zákaz radnice pro nedostatek důkazů zrušil. „Není to demonstrace, je to otevřená akce, ke které se může připojit kdokoliv. Občané se nemají čeho bát. Kdo přijde, může si udělat úsudek sám a nenechat se ovlivnit zprávami v médiích,“ uvedl hlavní pořadatel.

Litvínovská radnice v únorovém rozhodnutí oznámila, že proti pietnímu shromáždění u litvínovského nádraží nemá námitky. Vadí jí pouze pochod a shromáždění na náměstí.

Akci bude monitorovat policie. Nedávno oznámila, že v souvislosti s plánovaným pochodem příznivců krajní pravice připravuje bezpečnostní opatření. „S ohledem na minulé roky se bude jednat o rozsáhlé opatření, které bude zaměřeno na zajištění veřejného pořádku a zamezení páchání trestné činnosti. K tomu budou nasazeny vlastní pořádkové síly, počítáme i s účastí krajské pořádkové jednotky, s policisty jízdní policie a strážníky městských policií,“ uvedla Ludmila Světláková, mluvčí mostecké policie.

Policisté očekávají opětovnou přítomnost příznivců anarchistického hnutí. „S ohledem na panující napětí mezi oběmi skupinami musí být policie zcela připravena na případné střety či protiakce ze strany levicových radikálů,“ dodala mluvčí.

Z programu Reho 2008 vyplývá, že účastníci se mezi 12.00 až 12.30 shromáždí na mosteckém vlakovém nádraží. Odtud se pronajatými autobusy přesunou na mostecký kostelní hřbitov k hrobu Reha, kde bude první pieta. Do 14 hodin se dav přesune k nádraží v Litvínově. Po smuteční řeči v místě úmrtí Reha vyrazí průvod na náměstí.

Většina účastníků bude v bílých košilích s černou smuteční páskou, někteří ponesou černé prapory. Po ukončení akce se přesunou do restaurace.