Místní nacionalista byl před dvanácti lety ubodán Romem při noční potyčce u litvínovského autobusového nádraží. Kvůli očekávané nižší účasti na pořádek tentokrát dohlíželo méně policistů než loni, 150 státních a 50 městských.

„Akce Reho 2011 proběhla v klidu, nedošlo k žádnému narušení veřejného pořádku,“ sdělil novinářům šéf mostecké státní policie Jiří Volprecht.

Po 12. hodině, při shromažďování účastníků u mosteckého nádraží a jejich lustraci, zadržela policie dva muže podezřelé z propagace fašismu, jedná se o 23letého Mostečana a 28letého muže z Loun. Policie je odvezla na služebnu. U jednoho prověřuje tetování, u druhého závadovost symbolů na oblečení. Pokud budou obviněni z trestného činu, hrozí jim až tři roky vězení.

Až na tento zákrok byla akce zřejmě nejklidnější v celé historii této piety.

Nacionalisté nejprve položili věnec u urnového hrobu Reha na kostelním hřbitově v Mostě. Poté se pronajatým autobusem přesunuli na litvínovské nádraží, kde má Reho pamětní desku. Jeden z pořadatelů Petr Cicko v projevu hájil Reha, kritizoval zaujatost soudů a vyzval nacionalisty k bdělosti. Podle nacionalistů byl Reho zavražděn cikánským kriminálníkem. Nelíbí se jim, že soud ho tehdy poslal do vězení jen na deset za těžké ublížení na zdraví s následkem smrti a nyní je už na svobodě.

Po zapálení svíček se dav s černými vlajkami vydal mlčky po chodníku na Mírové náměstí, kde byly další krátké projevy. V půl třetí akce skončila. „Proběhla v naprostém klidu,“ řekl Petr Kotáb z Dělnické strany sociální spravedlnosti, který se piety zúčastnil.