Zvyšující se počty dětí, kteří školní budovu vidí jen zřídka jsou alarmující. V tuto chvíli eviduje oddělení sociálně právní ochrany dětí litvínovského městského úřadu celkem 79 případů záškoláctví. Vloni jich přitom za celý rok nebyla ani polovina.

„Z letošního počtu celkového počtu 79 případů je 63 případů z Janova a 16 případů z Litvínovská,“ uvedla vedoucí litvínovského oddělení sociálně právní ochrany dětí Petra Lafková.

Školy, ale často nemají páky na to, aby lajdáky odhalili. Rodiče, kteří například pobírají sociální dávky se totiž obávají toho, že by zvýšená absence jejich ratolestí či neomluvené hodiny, snížily finanční podporu, kterou pobírají. A tak dětem raději napíšou omluvenku, i když sami ví, že dítě nemocné nebylo a jeho záškoláctví tak dál podporují. S tímto takzvaným skrytým záškoláctvím mají školy největší potíže. „Skryté záškoláctví je hůře prokazatelné. Rodiče pobírající sociální dávky si absenci a nemluvené hodiny hlídají a děti dodatečně omluví, i když třeba neví, kde se v tu chvíli, kdy nebyli ve škole, zdržovali,“ sdělila Deníku ředitelka janovské základní školy Miroslava Holubová. Prokázání toho, že dítě opravdu chodí „za školu“ je pak složité.

Za neomluvené hodiny si nezbedný školák vyslouží třídní či ředitelskou důtku, snížení známky z chování a může dojít až k prošetřování výchovnou komisí. Škola písemně informuje oddělení sociálně právní ochrany dětí o neomluvených hodinách dítěte. Pracovník rodinu navštíví, provede pohovor s rodiči i se samotným dítětem. Při tom objasní i následná opatření vyplývající z neplnění povinné školní docházky. Školu informuje o prvním vstupu do rodiny s tím, že pokud se situace bude opakovat jaké další kroky budou následovat. „Také bojujeme s tím, že jde dítě s rodičem na 2 hodiny k lékaři a pak jej nechá doma, i když by na zbytek vyučování mohlo přijít. To také jakási forma skrytého záškoláctví. Důležitá je naše důslednost,“ uvedla ředitelka ZŠ v ulici J. Arbesa Libuše Hrdinová. Strážníci litvínovské policie před několika dny uspořádali společně se sociálním doborem „hon na záškoláky“ a během dvou hodin jich odhalili hned čtrnáct. Tyto akce mají za úkol nejen odhalovat přestupky rodičů či dětí, ale hlavně jsou důležitým a dnes již ověřeným preventivním prostředkem.